Gdy podejrzewamy u siebie alergię na gluten, wielu z nas posiłkuje się poradami i opisami znalezionymi w internecie. Na tej podstawie chcemy wykluczyć alergen z naszego życia. Jednak w tym miejscu warto się zatrzymać… i pojść do lekarza. Internet nie jest wiarygodnym źrodłem informacji na temat celiakii, gdyż bardzo trudno ją poprawnie zdiagnozować.

Data dodania: 2015-10-01

Wyświetleń: 1454

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak ważna jest diagnostyka medyczna?

Trudna alergia

Dlaczego tak ciężko jest rozpoznać alergię na gluten? Ponieważ daje ona bardzo “pospolite” objawy, które łatwo przypisać innym chorobom. Do najpopularniejszych dolegliwości występujących przy celiakii należą: wzdęcia, ból brzucha, apatia. Wobec takich objawów panteon możliwych chorób znacznie się rozszerza i czasami celiakia to ostatnia przypadłość, o której myślimy. Na pierwszy plan wysuwa się za to nietolerancja laktozy lub zapalenie jelita grubego. Internetowa diagnoza może więc okazać się błędna - nawet lekarze nie zawsze poprawnie identyfikują celiakię.

Diagnostyka krokiem do zdrowia

Odpowiednie rozpoznanie objawów jest kluczowe w alergii takiej jak celiakia. Diagnostyka bowiem daje nam bezsprzeczne potwierdzenie, że musimy całkowicie zmienić naszą dietę. Unikanie tego może prowadzić do poważnych zmian chorobowych, gdyż w efekcie zanikają kosmki jelitowe.

Organizm ma problem z przyswajaniem składników mineralnych, a stan zdrowia gwałtownie się pogarsza. Nieleczona celiakia powoduje rozwój osteoporozy, a w poważniejszych stadiach nawet nowotworu przewodu pokarmowego. Odpowiednia dieta i badania mogą nas uchronić od takiego scenariusza.

Badania na celiakię

Aby trafnie rozpoznać nietolerancję glutenu, wykonuje się szereg badań mających wykluczyć lub potwierdzić alergię. Są to:

  • badania serologiczne: oznaczenie przeciwciał tTGA (przeciwko transglutaminazie tkankowej), przeciwciał EMA ( przeciwendomyzjalne) oraz przeciwciał przeciwgliadynowych,
  • badania genetyczne,
  • biopsja jelita cienkiego.

Na podstawie przeprowadzonych badań serologicznych nie można jeszcze z pewnością potwierdzić celiakii. Ten etap pozwala już jednak ją wykluczyć. Jeśli wyniki okażą się pozytywne, przechodzi się do kolejnej części badań, czyli do biopsji jelita. W niektórych przypadkach, takich jak dodatni wynik testów genetycznych lub wysokie stężenie przeciwciał tTGA, lekarze podejmują decyzję o rezygnacji z biopsji.


Badanie genetyczne przeprowadza się u każdej osoby. Jest bezbolesne, dlatego sprawdza się w diagnostyce małych dzieci.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena