Wykonywanie testów na ojcostwo stało się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne. Badania DNA, pozwalające ustalić zgodność genetyczną ojca z dzieckiem są łatwiej dostępne, zmniejszył się ich koszt, a także opór społeczny przed wykonywaniem tego typu badań. Co warto wiedzieć na temat testów potwierdzających ojcostwo?

Data dodania: 2015-12-28

Wyświetleń: 962

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Test na ojcostwo - 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

 

  1. Ok. 20% mężczyzn wychowuje nie swoje dzieci

Jak pokazują dane statystyczne, nawet co piąty mężczyzna w Polsce wychowuje dziecko, którego nie jest biologicznym ojcem. Połowa z nich nawet o tym nie wiedząc. Jednocześnie w specjalistycznych klinikach i laboratoriach obserwuje się trend wzrostowy wykonywania testów DNA, potwierdzających ojcostwo.

 

  1. Test DNA pozwala w 100% ustalić ojcostwo

Test na ojcostwo daje jednoznaczny i pewny wynik. To najlepszy i najszybszy (laboratoria, w których możemy zamówić test przez internet, wykonują badania w ciągu kilku dni) spsób na ustalenie, kto jest biologicznym ojcem dziecka.

 

  1. Test na ojcostwo można wykonać bez potrzeby badania w laboratorium

Nowoczesne centra genetyczne oferują swoje usługi za pośrednictwem internetu, co znacznie ułatwia dostęp do różnego rodzaju badań, w tym testów na ojcostwo. Wystarczy, że wejdziemy na stronę laboratorium i złożymy zamówienie na test, którym jesteśmy zainteresowani. Następnie otrzymamy drogą pocztową zestaw do wykonania badania z instrukcją, jak musimy postępować, aby prawidłowo pobrać wymaz. Próbkę należy dostarczyć do laboratorium. Taka forma wykonania testu pozwala znacznie zaoszczędzić czas i pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na wizytę u lekarza.

 

  1. Sąd może zlecić badania na ustalenie ojcostwa

Badaniu na ojcostwo można się poddać dobrowolnie, jak również na zlecenie sądu. W drugim przypadku, nie ma możliwości samodzielnego wykonania wymazu do badania, ponieważ sądowe ustalenie ojcostwa wymaga tzw. protokolarnego pobrania materiału genetycznego. Test DNA, który ma służyć jako dowód w sądzie, musi się odbyć w obecności dwóch bezstronnych świadków, po uprzednim przedstawieniu przez osoby badane dokumentów tożsamości (w przypadku małych dzieci może to być skrócony odpis aktu urodzenia).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena