Zanim wybierzemy serwis obiadowy, powinniśmy zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami. Wszak jest do zakup dokonywany niekiedy na lata. Warto więc, aby był dobrze przemyślany. co wziąć pod uwagę przy zakupie serwisu?

Data dodania: 2015-10-01

Wyświetleń: 747

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Idealny serwis obiadowy

Pierwszą i podstawową kwestią powinny być nasze potrzeby. Zastanówmy się, jak duży zestaw jest nam potrzebny. Standardowe serwisy przewidziane są dla 6 albo 12 osób. Co to oznacza? W zestawie będziemy mieli po 6 lub 12 sztuk talerzy głębokich, płytkich oraz małych, deserowych. Komplet uzupełni waza, sosjerka, a także półmiski i salaterki.

Niezwykle ważną cechą każdego serwisu jest jego wygląd. Warto wybierać uniwersalne serwisy obiadowe, które sprawdzą się w każdej sytuacji bez względu na wystrój stołu oraz aranżację wnętrza. Najbardziej klasyczne są oczywiście serwisy w kolorze białym lub kremowym. Mogą posiadać subtelny wzór. Serwisy o charakterystycznych, intensywnych kolorach, nietypowych kształtach lub oryginalnych wzorach bardzo szybko mogą nam się znudzić. Nie na każdą okazje będą również pasowały.

Kolejna kwestia pod rozwagę to rodzaj materiału ceramicznego, z którego wykonany jest serwis. Mamy więc kilka opcji do wyboru:

- Porcelana, czyli biała ceramika wysokiej jakości. Jej podstawową cechą jest fakt, że nie chłonie wody. Im jest cieńsza, tym droższa, a im bielsza, tym wyższa jest jej jakość.

- Porcelit jest wytwarzany w podobny sposób jak porcelana, ale ze składników gorszej jakości. Konsekwencją jest mniejsza wytrzymałość mechaniczna. Nie jest też tak biały, jak porcelana.

- Fajans to bardzo popularny materiał ceramiczny wytwarzany z nieoczyszczonej glinki kaolinowej, poddawany wypalaniu. w porównaniu do porcelany jest bardziej nasiąkliwy, a przy tym dosyć kruchy. Jego powierzchnia powlekana jest nieprzezroczystym szkliwem. Wykonane z niego naczynia są zdecydowanie grubsze i cięższe od porcelany, mają jasnokremową lub białą barwę.

- Kamionka jest wytwarzana z gliny z dodatkiem piasku kwarcowego. To niezwykle wytrzymały materiał, nienasiąkliwy oraz odporny na działanie kwasów.

Licencja: Creative Commons