W sytuacji gdy towar musi być przetransportowany w szybkim czasie w odległe miejsce, najlepszym rozwiązaniem jest jego transport kolejowy. Wiąże się z tym jednak pewne niebezpieczeństwo, gdyż ładunek "lubi" ginąć w czasie takiej podróży. Rozwiązaniem, które daje pewność, że wszystko dotarło w komplecie, jest specjalistyczna waga kolejowa.

Data dodania: 2015-09-08

Wyświetleń: 1126

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Każdy, kto zajmuje się transportem kolejowym zdaje sobie sprawę ile trudności się z tym wiąże. W czasie długiej podróży z towarem może dziać się wiele niepożądanych rzeczy. Nieraz słyszymy o znikającym z wagonów sprzęcie, który w takich warunkach jest ciężki do zabezpieczenia. Szczególnie jeśli chodzi o materiał sypki którego ilość ciężko jest obliczyć "na oko". W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem jest sprawdzenie tonażu przewożonego materiału. Jest to możliwe za pomocą wag kolejowych.

Wagi te najczęściej produkowane są w oparciu o prefabrykowane elementy betonowe. Wagi najwyższej jakości, a więc te dające najlepsze pomiary, charakteryzują się tym, że zarówno pomosty, jak i wanna fundamentowa są wykonywane w specjalnych formach. Skraca to przede wszystkim czas montażowy.

Większość wag kolejowych narażona jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i chemicznych. Dobrej jakości sprzęt powinien być więc wykonany z wysokogatunkowego zbrojonego betonu, gdyż tylko taki gwarantuje wysoką odporność urządzenia.

Istotnym elementem wagi przemysłowej, do których również zaliczają się wagi kolejowe, jest ich oprogramowanie i elektronika. W sprzęcie przeznaczonym do mierzenia tonażu kolejowego stosuje się najczęściej specjalnie czujniki tensometryczne. Najczęściej są one zabudowane na specjalnych łożach elastomerowych. Aby osiągnąć jak najdokładniejszy pomiar należy sprawdzić, czy waga posiada dobrą elektronikę sterującą - przypominają sprzedawcy z preciamolen.com.pl. W ich skład wchodzi często skomplikowany układ sterujący oraz specjalistyczne oprogramowanie przeznaczone do komputerów. Dlatego przed zakupem takiej wagi warto porozmawiać ze sprzedawcą, który poinstruuje w jaki sposób z niej korzystać.

Głównym zadaniem wag kolejowych jest oczywiście ważenie tary wagonów. W zależności od potrzeb ich waga może być sprawdzana dynamicznie lub statycznie. Jednocześnie można sprawdzić tonaż całej lokomotywy lub pojedynczego wagonu. Oprogramowanie dołączane do tych maszyn umożliwia drukowanie dokumentów wagowych. Za ich pomocą można stworzyć i obsługiwać bazy danych wagonów, przewoźników, dostawców, odbiorców i towarów. Specjaliści z preciamolen.com.pl zwracają uwagę, że najnowsze oprogramowanie umożliwia obszerną archiwizację pozyskanych informacji. Mogą one pomóc podczas tworzenia zestawień i bilansów za wybrane okresy wg kryteriów ustalanych przez użytkownika. Wagi kolejowe pozwalają na definiowanie składów pociągów zarówno przed, jak i po wykonanym ważeniu. W nowszych modelach jest to możliwe nawet przy wagonach o niestandardowych parametrach.

Warto również wspomnieć, że wiele systemów jest wyposażonych w hasła, co sprawia że dostęp do danych będą miały jedynie upoważnione osoby.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena