Wagi to urządzenia niezbędne w wielu branżach przemysłu. Trudno sobie wyobrazić hurtownię, magazyn czy centrum logistyczne bez dobrej klasy, skutecznej i funkcjonalnej wagi. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni rodzaj sprzętu?

Data dodania: 2020-10-21

Wyświetleń: 549

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wagi przemysłowe – jak wybrać odpowiednią wagę do zastosowań przemysłowych?

Rynek oferuje szeroki wybór różnych typów oraz modeli wag. W zależności od konkretnego przeznaczenia, można zdecydować się na zakup wagi platformowej, hakowej, paletowej, dźwigowej albo kilku innych rodzajów.

Przeznaczenie wagi

Ze względu na szeroki wybór rodzajów wag, dedykowanych różnym gałęziom przemysłu, branżom i przedsiębiorstwom, przed zakupem konkretnego typu należy określić przeznaczenie urządzenia. Inne wagi przemysłowe sprawdzą się bowiem do ważenia bardzo dużych lub długich ładunków, inne – do paczek i palet, a jeszcze inne do mniejszych przedmiotów czy zapakowanych produktów.

Maksymalne obciążenie

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest maksymalne obciążenie wagi. Parametr ten wiąże się zresztą z kwestią przeznaczenia wagi. Jeśli wiadomo bowiem, że przedsiębiorstwo zajmuje się np. transportem lub sprzedażą bardzo ciężkich ładunków, to można uznać również, że potrzebuje ono solidnej, wytrzymałej wagi o obciążeniu przynajmniej kilkuset kilogramów. Należy przy tym mieć na względzie, że decydując się na konkretną wartość obciążenia maksymalnego, trzeba przyjąć zasadę ważenia tylko do 2/3 tego obciążenia. Zasada ta pozwoli zabezpieczyć urządzenie przed szybkim przeciążeniem układu pomiarowego oraz przed wyeksploatowaniem wagi. Na przykład, jeśli ważymy towary o mniejszej wadze, np. średnio 9-10 kg, to zaleca się wybór modelu o maksymalnym obciążeniu 15-16 kg.

Dokładność wagi

Następny parametr, który jest istotny podczas wyboru wagi przemysłowej, ale również elektronicznej i dowolnego innego rodzaju, to jej dokładność, czyli inaczej „działka elementarna”. Jest to najmniejsza wartość pokazująca, co ile zmienia się wskazanie masy. Przykładowo, działka d=10 g oznacza, że zmiana masy następuje co 10 g i waga nigdy nie pokaże na ostatnim miejscu na wyświetlaczu wartości innej niż co 10 g.

Szalka wagi

W przypadku zarówno mniejszych modeli elektronicznych, sklepowych, jak też profesjonalnych wersji przemysłowych, warto zwrócić uwagę na rozmiar i kształt szalek. Wybór form i wielkości szalek jest bardzo duży, dlatego też przed nabyciem konkretnego rodzaju warto określić kilka kwestii. Istotny jest więc sposób pakowania towaru – w beczki, worki, kartony, bigbagi, paletopojemniki czy może palety euro? Od tego zależy wybór typu sprzętu, np. wagi hakowej, paletowej, magazynowej albo stołowej.

Istotny jest także sposób załadunku: ręczny, za pomocą wózka widłowego bądź paleciaka, co pozwoli na wybór np. wagi czteroczujnikowej, jednoczujnikowej lub najazdowej ze specjalną rampą. Dobrze też zwrócić uwagę na ewentualną mobilność wagi, czyli wyposażenie w solidne koła. Ponadto ważnym zagadnieniem jest dostępna powierzchnia w hali czy magazynie. Powinna być ona odpowiednio duża, aby mieć pewność, że nawet sporej wielkości waga swobodnie zmieści się w pomieszczeniu, nie przeszkadzając pracownikom w wykonywaniu innych zadań.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena