Polskie budynki najczęściej wznoszone są bez wyposażenia w mechaniczne urządzenia wentylacyjne. Dzieje się tak głównie z uwagi na wyższe koszty takiej realizacji projektu budowlanego. Dziś znane jest już rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić sporo pieniędzy. To właśnie wentylacja hybrydowa.

Data dodania: 2015-06-27

Wyświetleń: 1660

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co to jest wentylacja hybrydowa?

Wentylacja naturalna jest rozwiązaniem prostym i tanim, nie zawsze jednak zapewniającym najlepszy proces cyrkulacji powietrza w budynku. Mimo pewnych ograniczeń powszechnie używane jest zwłaszcza w realizowanych indywidualnie prywatnych inwestycjach. Wentylacja mechaniczna z kolei kojarzy się przede wszystkim z wyższymi kosztami, jakie powoduje zakup, montaż i eksploatacja urządzeń służących temu celowi. Z tych też powodów spotyka się tego rodzaju systemy w budynkach przeznaczonych do pracy. Najnowszym trendem jest umiejętne połączenie zalet obu wspomnianych systemów w taki sposób, by jednocześnie zminimalizować ich wady. Stąd też idea wentylacji hybrydowej.

Instalacja hybrydowa to rozwiązanie najbardziej optymalne. Działanie jednego systemu wspomaga pracę drugiego w taki sposób, by było to jak najbardziej korzystne. Możliwe są w tym wypadku trzy podstawowe rozwiązania. W modelu pierwszym system naturalny i mechaniczny działają jedynie w określonych porach w ciągu doby, włączane są bowiem naprzemiennie. W drugim typie rozwiązań hybrydowych znajdują się takie instalacje, które działają głównie w sposób naturalny, a urządzenia mechaniczne włączane są jedynie wówczas, gdy naturalny proces wymiany powietrza jest niewystarczający. Ostatnim z modeli jest układ, w którym urządzenia mechaniczne pracują właściwie cały czas i są jedynie wspomagane przez działanie naturalnych ciągów i kominów. Każde z tych rozwiązań jest nastawione przede wszystkim na obniżenie kosztów działania urządzeń mechanicznych przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnego poziomu wymiany zanieczyszczonego powietrza.

Najpopularniejszym sposobem instalacji wentylacji hybrydowej są nasady na kominy i wyloty ciągów wentylacyjnych. Różnią się one między sobą kształtem i parametrami, ale łączy je bardzo podobna zasada działania. Zainstalowane w nich czujniki służą do uruchamiania mechanizmu wentylatora jedynie wówczas, gdy naturalny ciąg jest zbyt mały w stosunku do potrzeb. Niektóre z tych urządzeń mają nawet kilka różnych stopni pracy, która może być zaprogramowana w zależności od pory dnia i nocy. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej, pochłanianej przez silnik napędzający urządzenie, zmniejsza się w sposób wyraźny. Przy tym sam system pozostaje wciąż wydajny.

Odpowiednia wentylacja staje się koniecznością przede wszystkim w dużych miastach, gdzie stężenie zanieczyszczeń i pyłów jest największe. Wentylacja hybrydowa zapewnia odpowiedni poziom wymiany powietrza za naprawdę rozsądne pieniądze.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena