W polskim budownictwie najczęściej stosuje się jedynie wentylację naturalną, choć coraz częściej spotkać można również budynki wyposażone w urządzenia mechaniczne, wspomagające proces cyrkulacji powietrza. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Data dodania: 2015-06-27

Wyświetleń: 1365

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wentylacja naturalna i mechaniczna

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać co do uznania konieczności posiadania systemu dobrej wentylacji. Stały i utrzymany na odpowiednim poziomie dopływ świeżego powietrza. Pożądany efekt zapewnić można w sposób wyjątkowo prosty i tani, nie wymagający instalacji jakichkolwiek urządzeń mechanicznych. W tym celu wykorzystuje się prawa fizyki, projektując ciągi wentylacyjne, które będą usuwały zużyte powietrze na zewnątrz budynku. Rozwiązanie to jest bardzo popularne z uwagi na stosunkowo niskie koszty zarówno samej budowy jak i późniejszej eksploatacji. Drugim istotnym powodem ograniczania się jedynie do wykorzystania naturalnie działającego systemu wymiany powietrza jest wciąż brak dostatecznej wiedzy o szkodliwych dla zdrowia skutkach przebywania w pomieszczeniach o niedostatecznej wentylacji. Oba te czynniki sprawiają, że w naszym kraju najczęściej powstają budynki – zwłaszcza mieszkalne – bez wyposażenia w mechaniczne urządzenia wspomagające proces wentylacji.

Wentylacja mechaniczna niewątpliwie jest rozwiązaniem nieco bardziej kosztownym, potrafi jednak wspomagać proces wymiany powietrza, a tym samym poprawić jakość i komfort warunków dla osób korzystających z budynku. Poprzez ciągłą pracę wentylatorów osiąga się bardzo dobre powietrze wewnątrz. Tego rodzaju systemy działają najczęściej jako dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest wentylacja wywiewna, która jedynie usuwa zanieczyszczone powietrze na zewnątrz, dopływ świeżego powietrza jest zaś naturalny. W drugim systemie, wentylacji nawiewno-wywiewnej, odpowiednie urządzenia nie tylko usuwają zużyte powietrze, ale także zapewniają stały dopływ nowego. Prawdą jest, że tego typu rozwiązania są kosztowne, wymagają bowiem zakupu odpowiednich urządzeń, jak również wymagają energii elektrycznej do swojej pracy, co oznacza stałe ponoszenie kosztów eksploatacji. Są jednak gwarancją stałego i utrzymanego na odpowiednim poziomie procesu wymiany powietrza w budynku. Pewne oszczędności można osiągnąć dzięki zastosowaniu urządzenia z możliwością rekuperacji, czyli odzyskiwania ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnątrz.

W porównaniu do wentylacji mechanicznej, system wentylacji naturalnej zatem oznacza niższe koszty, ale również niższą wydajność, co może wpływać niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie osób przebywających w budynku. Dzisiejsze czasy, w których rozwijające się technologie sprawiają, że urządzenia wentylacyjne są coraz lepszej jakości i wydajności, wymagają dokładnego przemyślenia kwestii wyboru systemu wentylacji w nowo wznoszonych budynkach. Warto pamiętać, że na drugim końcu szali znajduje się ludzkie zdrowie.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena