Sklepy z winami oferują nam całą gamę rodzajów i gatunków win. Mamy wina włoskie, francuskie, portugalskie, a nawet hiszpańskie. Oczywiście to tylko te najpopularniejsze wśród konsumentów.

Data dodania: 2015-06-05

Wyświetleń: 710

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zasady związane z winem

W poszukiwaniu najlepszego trunku warto zajrzeć także do sklepu online. W internecie możemy dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy dotyczących zakupów, podawania oraz degustacji win.

Podczas serwowania wina najważniejszą kwestią jest jego temperatura. Jeśli będzie ono zbyt ciepłe lub zimne doznania smakowe mogą się różnić. Mocniejsze alkohole, jak wódka zwykle podawane są bardzo zimne. Natomiast niskie temperatury nie współgrają z whiskey. Gdy zaś mamy do czynienia z winem sytuacja nieco komplikuje się. Temperatura serwowania jest zależna od rodzaju wina. Może się ona wahać od sześciu do nawet dziewiętnastu stopni Celsjusza. Okazuje się, że te trzynaście stopni robi sporą różnicę. Rozpoczynając smakowanie wina pamiętajmy, że najwyższe temperatury dotyczą czerwonych, ciemnych burgundów. Natomiast chłodniejsze podaje się szampany. Dzieje się tak ze względu na ich musujący charakter.

Kolejna sprawa, która jest istotna, gdy mamy do czynienia z winami to kolejność podawania. Tradycja mówi, iż wina podajemy od lżejszych do tych mocniejszych. Zatem białe podamy przed różowym, a czerwone powinno być ostatnie. Wina wytrawne zawsze serwujemy przed delikatnymi słodkimi i musującymi. Jeśli chodzi o roczniki, to jak to mówią im starsze, tym lepsze. I te lepsze powinny znaleźć się na stole jako ostatnie. Zatem wina młode podajemy przed starszymi. Ostatnia zasada dotyczy zawartości alkoholu. Mówi ona o tym, że słabsze stawiamy przed winami mocniejszymi.

Koniecznie pamiętajmy także o kieliszkach. Do każdego rodzaju trunku przeznaczone są odpowiednie kieliszki. Nie powinny one zawierać żadnych zdobień i mieć dziwnych kształtów. Taka kombinacja jest niedopuszczalna w winiarskim świecie. Owszem, może i ładnie wyglądają na półce, ale tylko tam. Szkło nie powinno być barwione, gdyż to może uniemożliwiać ocenę barwy oraz właściwości wina. Budowę kieliszka możemy podzielić na trzy części. To licząc o góry, czarka, nóżka i na dole stopka. Niedozwolone jest trzymanie za czarkę. Takie zachowanie w towarzystwie zostanie uznane jako faux pas.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena