Ostatnia zima była stosunkowo łagodna, niemniej jednak zawsze warto poznać sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania domu. Jednym z takich rozwiązań może być system wentylacyjny, który pozwala odzyskiwać ciepło z powietrza wymienianego w procesie wentylacji. Potocznie nazywamy ten proces rekuperacją.

Data dodania: 2015-05-29

Wyświetleń: 1609

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie korzyści niesie rekuperacja?

Wentylacja a rekuperacja

O konieczności istnienia sprawnie działającego systemu wentylacji w pomieszczeniach nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Zły obieg powietrza może prowadzić do spadków nastroju, bólu głowy lub nawet poważniejszych chorób, niekiedy nawet do śmierci w wyniku zaczadzenia. W procesie wentylacji zużyte stare powietrze musi być wydalane na zewnątrz budynku i zastępowane świeżym pochodzącym z zewnątrz. Stosunkowo łatwo zrobić to w ciepłe dni, gdyż wystarczy jedynie otworzyć okna. Sytuacja komplikuje się nieco w okresie jesienno-zimowym, gdy otwarcie okien może drastycznie zmniejszyć temperaturę w naszym pomieszczeniu. Ponowne ogrzewanie oznacza straty energii, a tym samym wzrost nakładów finansowych, jakie ponosimy w związku z zapewnieniem odpowiedniej temperatury pomieszczeń naszego domu. Rozwiązaniem tego problemu może być inwestycja w system rekuperacji.

Jak to działa?

System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej to przede wszystkim centrala wentylacyjna. Rozdziela ona powietrze za pomocą wentylatorów, które kierują osobne strumienie powietrza. Wymiennik ciepła, potocznie nazywany rekuperatorem, jest zazwyczaj zbudowany z metalowych płytek, które przyjmują temperaturę od ciepłego powietrza wywiewanego na zewnątrz i jednocześnie ogrzewają to świeże, które jest wwiewane do wewnątrz. W ten prosty sposób można odzyskać od 50 do nawet 80 procent ciepła. Oszczędność znaczna, zatem poddanie pod głęboki namysł instalacji tego rodzaju systemu nie jest złym pomysłem. Inwestycja zwraca swoje koszty w stosunkowo krótkim czasie.

Dodatkowe korzyści

Poza znaczącym obniżeniem rachunków za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym, montaż systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej niesie ze sobą również inne korzyści. Taki system rekuperacyjny świetnie sprawdzi się również latem, gdy obniży temperaturę powietrza zasysanego do wnętrza domu. Ponadto prawidłowo działający system wentylacyjny znacząco poprawia czystość powietrza w pomieszczeniach. Dzieje się tak za sprawą zamieszczonych w urządzeniu filtrach, zatrzymujących znaczną część zanieczyszczeń. Prawidłowo wymieniane filtry, co najmniej cztery razy w ciągu roku, zapewniają widoczną poprawę jakości powietrza w domu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena