Zawiesia są wyposażeniem urządzeń dźwignicowych – suwnic, żurawi, wciągarek bramowych. Służą do zawieszania transportowanych ładunków na haku wciągnika bądź na trawersie. 

Data dodania: 2015-05-25

Wyświetleń: 1090

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zawiesia

Zawiesia dzielimy za względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, a także ilość cięgien lub pętli. Różne materiały oraz budowa zawiesi pozwalają dobrać ten sprzęt dokładnie do jego zastosowań.  

Podstawową częścią zawiesia jest cięgno, które może być wykonane z wielu typów materiałów. Pod tym względem wyróżniamy zawiesia łańcuchowe, zawiesia linowe, zawiesia stalowe oraz zawiesia pasowe. Zawiesia łańcuchowe i zawiesia linowe produkowane są ze stalowych łańcuchów i lin o różnej grubości, a tym samym różnej wytrzymałości. Zawiesia pasowe wykonywane są z mocnych tkanin, najczęściej poliestrowych.

Zawiesia łańcuchowe, zawiesia linowe oraz zawiesia pasowe mogą się składać z różnej ilości cięgien – do najczęściej stosowanych należą zawiesia jednocięgnowe i kilkucięgnowe. Cięgna zawiesi kilkucięgnowych połączone są za pomocą ogniwa zbiorczego, które służy do zamocowania zawiesia na haku wciągnika dźwignicy. Inną formą zawiesi są zawiesia pętlowe, w których cięgna mają kształt jednej bądź dwóch pętli. Wyjątkiem pod względem kształtu są zawiesia pasowe szerokie, nazywane również zawiesiami chustowymi. Tworzy je szeroki pas wytrzymałego materiału zakończony w sposób pozwalający na zawieszenie na haku dźwignicy. Zawiesia chustowe są używane do transportu ładunków podatnych na uszkodzenie.

Przy wyborze typu zawiesi należy kierować się ich zastosowaniem. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno masę i kształt ładunków, jak i ilość punktów, za które można zawiesić je na haku dźwignicy. Jeśli ładunek posiada punkty zaczepienia, wówczas wybieramy zawiesia cięgnowe zakończone hakami bądź uchwytami dostosowanymi do rodzaju ładunku. Jeśli brak punktów zawieszenia, jak w przypadku rur, bel folii czy np. wałów, wówczas warto wybrać zawiesia pętlowe, którymi można bezpiecznie opasać ładunek.

Udźwig zawiesia zależny jest od wytrzymałości materiału, z jakiego zostało wykonane – grubości liny stalowej bądź klasy łańcucha stalowego. Najbardziej wytrzymałe są zawiesia łańcuchowe, które pozwalają na bezpieczny transport ładunków o ostrych krawędziach bez konieczności zabezpieczania cięgien przed przetarciem. Dodatkową zaletą zawiesi stalowych wykonanych z łańcucha jest możliwość regulowania długości ich cięgien bądź pętli przy pomocy haka skracającego. Pozwala to na dostosowanie zawiesia do transportu ładunków o nieregularnych kształtach. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena