Podstawowym warunkiem funkcjonowania zawiesi odpowiedniej jakości jest ich wytrzymałość. Od tego czynnika zależy bowiem sposób wykorzystania podzespołów. Zawiesia mogą oczywiście mieć różną wytrzymałość, pozwalającą na podniesienie lub przeniesienie przedmiotów o różnej wadze czy wielkości. Z reguły masę, którą zawiesia mogą podnieść podaje się w tonach lub jej dziesiętnych częściach. Skala zaczyna się od przedmiotów o wadze pół tony, a kończy nawet na urządzeniach, które ważą kilkanaście ton.
Taka wytrzymałość pozwala używać zawiesi na różnych budowach, polach konstrukcyjnych czy w halach fabrycznych. Mogą służyć do transportowania dużych przedmiotów za pomocą dźwigu – wówczas są integralną jego częścią. Mogą też być używane do przenoszenia fragmentów urządzeń przemysłowych na niewielkie odległości – nawet w obrębie tego samego pomieszczenia.
Niezależnie od tego, do czego używane są zawiesia, powinny być wykonane w odpowiedniej technologii. Ta nie jest prosta i wymaga zaawansowanych badań. Do ich przeprowadzenia potrzebna jest z kolei odpowiednia wiedza i doświadczenie. Najczęściej zawiesia wykonane są cięgien przymocowanych do ogniwa zbiorczego. Na ich końcach stosowane są haki. Coraz częściej pojawiają się rozwiązania pozwalające regulować długość.
Zawiesia dzielą się na te używane do ogólnego przeznaczenia, czyli cięgnowe, oraz wykorzystywane w specjalnych przypadkach, a więc chwytne i zaczepowe. Pierwsza kategoria dzieli się na zawiesia łańcuchowe, wykonane z lin stalowych, pasów włókienniczych lub syntetycznych oraz z włókien różnego rodzaju. Można mówić o zawiesiach jedno lub wielocięgnowych. Zawiesia specjalnego przeznaczenia to np. zawiesia zaczepowe do rur czy samo zaciskające się do blach.