Panele podłogowe na stałe wkomponowały się w pejzaże naszych domów i mieszkań. Coraz częściej nie zastanawiamy się nad wyborem pomiędzy panelami i parkietem czy kaflami, myślimy raczej o tym, jakie konkretnie panele wybrać. Ich zalety są powszechnie znane, trudno jednak odnaleźć się na rynku. Garść podpowiedzi może pomóc.

Data dodania: 2015-03-25

Wyświetleń: 1339

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybieranie paneli podłogowych nie jest trudne

Panele podłogowe są obecnie najpopularniejsze, bo nabycie tego rodzaju materiału na podłogę to spora oszczędność pieniędzy. Ich zakup wychodzi znacznie taniej niż w przypadku kupna tego samego metrażu podłogi drewnianej. Zaoszczędzić można również na samym montażu, panele są bardzo proste do położenia. Łączy się je na zasadzie bezklejowej, co pozwala na szybkie i sprawne ułożenie sporej ilości metrów kwadratowych podłogi. Jedyną trudnością może być nierówna nawierzchnia podłoża, wówczas lepiej zdać się na pomoc fachowca. Dobrze pamiętać również i o zakupie nieco większej ilości paneli niż wynosi całkowity metraż naszej podłogi. Przyjmuje się, że 10 % więcej paneli jest marginesem w zupełności wystarczającym.

Panele różnią się między sobą nie tylko ceną i wyglądem. Przede wszystkim ważny jest stopień ścieralności. Pod tym terminem kryje się zupełnie prosta i oczywista rzecz. Chodzi mianowicie o to, jak bardzo duże natężenie ruchu wpłynie na żywotności paneli. Skala mierzona jest w stopniach, przy czym A1 oznacza bardzo niski poziom odporności na ścieranie a A5 to z kolei twardość niemalże kafli. Do pomieszczeń generujących niewielki, jak na przykład pokój gościnny czy sypialnia, wystarczy zakup paneli o oznaczeniu A3. Inne pomieszczenia domowe będą wymagały zakupu nieco twardszych paneli klasy A4. Jeśli myślimy o położeniu paneli na przykład w biurze, w którym jest duży ruch, będziemy musieli sięgnąć po klasę A5.

Poza tymi technicznymi wskazówkami, przy podejmowaniu decyzji o kupnie paneli podłogowych należy również pamiętać o tym, by ich kolor stanowił kontrast z pozostałymi elementami pomieszczenia, zwłaszcza z kolorem mebli. Ten prosty chwyt sprawi, że podłoga i meble będą nawzajem podkreślały swoje zalety. Wybór na rynku jest ogromny – od klasycznych drewnianych po wzory terakoty czy kamienia. Dobrym pomysłem jest również przemyślenie kwestii wyboru struktury samej powierzchni.

Przy zakupie paneli najrozsądniejszym wyjściem będzie trzymanie się środka widełek cenowych. Dobrej jakości panele kosztują nieco powyżej 30 złotych, te tańsze są niestety często marnej jakości i mogą narazić nas na jeszcze większe koszty, szybko się po prostu psując.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena