Sprzątamy dom, mieszkanie, ogród... To należy do naszych codziennych obowiązków. Jeśli je zaniedbamy, życie w brudnym otoczeniu nie będzie zbyt przyjemne a nagromadzony kurz utrudni nam późniejsze porządki. Podobnie jest z opieką nad grobami bliskich. Je również musimy sprzątać. Zaniedbany grób jest jakby zapomniany.

Data dodania: 2015-03-20

Wyświetleń: 2286

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wyczyścić nagrobek?

Jednak w codziennym zabieganym życiu trudno znaleźć czas na częste jeżdżenie na cmentarz. Jak zadbać o nagrobek, by był w dobrym stanie przez dłuższy czas?

Najważniejszą kwestią, która reguluje częstotliwość i sposób sprzątania jest rodzaj materiału, z którego zrobiony jest nagrobek. Jeśli ma śliską, błyszczącą powierzchnię, to brud będzie się zmywał dość łatwo. Ale jeśli powierzchnia będzie matowa, porowata to proces czyszczenia będzie wymagał większego wysiłku.

Tak więc, znając już materiał, następnie należy kupić specjalny środek przeznaczony do określonego typu nagrobka. Od czego zacząć czyszczenie?

W pierwszej kolejności trzeba zmieść z powierzchni grobu wszelkie rzeczy naniesione przez wiatr i deszcz. Jeśli mamy więcej czasu, kolejnym krokiem może być wyszorowanie powierzchni z użyciem samej wody - można to pominąć, jeśli nie dysponujemy dodatkowym czasem. Następnie czytamy instrukcję zastosowania zakupionego środka i czyścimy płytę. Do czyszczenia powierzchni gładkich, podatnych na zarysowania, używamy twardszych gąbek lub obszernych mikrofibr (dobre są takie do mycia samochodu). Do powierzchni bardziej odpornej na zarysowania należy użyć szczotki o bardzo twardym włosiu. Szorując zabrudzone miejsca, co jakiś czas trzeba koniecznie spłukiwać płytę wodą, aby usunięty brud nie był wcierany ponownie w powierzchnię oraz żeby widzieć postępy w czyszczeniu.

Do najbardziej opornych zabrudzeń i wszelkich narośli, porostów, mchów można zastosować jakieś ostrzejsze narzędzie, takie jak druciak czy szpachelka. Po wyczyszczeniu i dokładnym spłukaniu płyty pozostawiamy ją do wyschnięcia.

Ostatnim krokiem, który jest bardzo ważny pod względem konserwacji i zachowania estetycznego wyglądu, jest użycie środka nabłyszczającego. Zazwyczaj dla najlepszego efektu potrzebne jest kilka warstw takiego środka. Nakładamy go na suchą powierzchnię miękką szmatką lub pędzlem. Tak wyczyszczony grób pozostanie w dobrym stanie na dłuższy czas i będzie bardziej odporny na zabrudzenia.

Jeśli nagrobek jest bardzo zaniedbany, można użyć mechanicznej szorowarki oraz mycia ciśnieniowego. Takie usługi często oferują firmy sprzątające. Wystarczy rozejrzeć się na cmentarzu - firmy takie pozostawiają swoje dane kontaktowe na słupach i tablicach ogłoszeniowych. Wynajęcie takich usług jest też dobrym rozwiązaniem do standardowego czyszczenia grobów, jeśli nie dysponujemy wolnym czasem lub nasze zdrowie nie pozwala już podjąć tak dużego wysiłku, jakim jest szorowanie dużej powierzchni grobu.

 

Licencja: Creative Commons
4 Ocena