Wśród podstawowych narzędzi majsterkowicza znajdziemy pistolet do klejenia na gorąco. Proste, funkcjonalne urządzenie, które może okazać się zbawienne podczas niewielkich prac naprawczych w domu lub tworzenia dekoracji i biżuterii. Jak działa pistolet na klej? Czy warto wyposażyć warsztat w taki rodzaj sprzętu?

Data dodania: 2015-03-04

Wyświetleń: 1363

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

ABC majsterkowicza. Do czego służy pistolet klejowy?

Jak działa pistolet do kleju?

Narzędzie jest bardzo proste w użyciu. Zazwyczaj jego wymiary są nieduże, a rękojeść jest tak dopasowana, że mieści się w dłoni. Do tego jest lekki, co sprawia, ze przy dłuższych pracach- ręce nie są obciążone. Aby rozpocząć pracę pistolet musi być nagrzany. W jego wnętrzu znajduje się grzałka wytwarzająca temperaturę ok. 200 stopni Celsjusza. Dzięki temu włożony przez nas sztyft z klejem zamieni się w gorące spoiwo, które przy każdorazowym naciśnięciu spustu wypływa przez dyszę. Klej bardzo szybko stygnie i zamienia się w twardą spoinę. Pistolet często posiada podporę, która umożliwia jego wygodne odstawienie.

Do czego go zastosujemy?

Urządzenie ma swoje szerokie zastosowanie. Narzędzie jest poręczne, a dzięki praktycznej dyszy – klejenie będzie możliwe nawet w trudno dostępnych miejscach. Pistoletem dokonamy zarówno drobnych napraw, jak klejenie elementów meblowych, obić tapicerskich, dziecięcych zabawek czy też kartonów i opakowań przeznaczonych do transportu. Narzędzie będzie również idealne do precyzyjnych prac manualnych przy tworzeniu ozdób, biżuterii i figurek ze słomy. Klej zastosujesz do układania przewodów elektrycznych, alarmowych czy telefonicznych. Sprawdzi się również przy przyklejaniu płytek ceramicznych czy podczas montażu kolumn głośnikowych.

Pistolet do kleju vs. zwykły klej

W starciu z tradycyjnym klejem – pistolet ma znaczną przewagę. Dlaczego? Jest szybki w działaniu i nie tracimy czasu na żmudne rozrabianie kleju. Szybkość wiązania jest duża, wystarczy poczekać do wystygnięcia kleju by móc w pełni korzystać z przedmiotów. Urządzenie pozwala także na klejenie elementów w trudno dostępnych miejscach, szczególnie jeśli jest bezprzewodowy. Dusza zapewnia precyzyjne klejenie drobnych elementów do dekoracji. Urządzenie jest lekkie, a poza tym klejąc jakąkolwiek płaszczyznę nasze ręce pozostaną czyste, tak samo jak powierzchnia - bez zbędnych plam z kleju, które trzeba potem usuwać. Powstałe spoiny są wytrzymałe, a aby się ich pozbyć wystarczy rozgrzać klej za pomocą opalarki i łatwo usunąć. Pistolet do klejenia na gorąco jest bardzo przydatny w domu, dlatego warto się w niego zaopatrzyć. Praca będzie szybka i wygodna.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena