Gotowość do pójścia do przedszkola to przełom w życiu dziecka i jego rodziców. Co jednak zrobić, gdy proces rekrutacji nie przeszedł pomyślnie i nasza pociecha nie dostała się do wybranej placówki?

Data dodania: 2015-02-27

Wyświetleń: 1439

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Moje dziecko nie dostało się do przedszkola. Co robić?

Kto ma pierwszeństwo

Rekrutacja do przedszkola nie odbywa się na zasadzie “kto pierwszy, ten lepszy”. Są dzieci, które przyjmuje się w pierwszej kolejności. Są to maluchy, których oboje rodzice pracują, dzieci z niepełnych rodzin albo z rodzin, w których rodzice mają orzeczone: stopień niepełnosprawności, trwałą niezdolność do pracy czy samodzielnej egzystencji.

Każdy wniosek o przyjęcie dziecka rozpatrywany jest w sposób indywidualny, niezależnie od dnia jego złożenia. Termin ogłoszenia wyników także nie ulega zmianie.

Gdy miejsc zbyt mało…

Zdarza się, że chętnych jest więcej, niż miejsc w placówce. Wtedy zbiera się komisja rekrutacyjna, w skład której wchodzi dyrektor przedszkola, przedstawiciel rady rodziców oraz rady pedagogicznej. Ma ona za zadanie ogłosić listę przyjętych do przedszkola, uwzględniając przy tym wymogi pierwszeństwa. Rodzice zostają później poinformowani, z jakich powodów pozostałe dzieci nie zostały przyjęte.

Co robić?

Jeśli znajdujemy się w gronie rodziców, których dzieci nie przyjęto do przedszkola, mamy dwa wyjścia. Pierwsze to odwołanie do decyzji komisji rekrutacyjnej, składane w tym samym przedszkolu. Komisja ma w takim przypadku obowiązek stworzenia listy rezerwowej. Wtedy nasze dziecko ma szansę skorzystać z miejsca zwolnionego przez inne, wcześniej zakwalifikowane. Jest to jednak możliwe zazwyczaj dopiero w trakcie roku szkolnego. Nigdy też nie wiadomo, jak długo będziemy musieli czekać na miejsce. Może to być równie dobrze kilka dni, jak też i kilka miesięcy.

Drugim rozwiązaniem jest zaproponowanie przez dyrekcję przedszkola innej placówki, która ogłosiła rekrutację uzupełniającą. Warto skorzystać z takiej możliwości, ponieważ zawsze będziemy mogli przenieść dziecko do poprzednio wybranego przedszkola, jeżeli w czasie roku szkolnego zwolni się w nim miejsce. Pamiętajmy tylko, aby kierować się przede wszystkim dobrem dziecka. Każda zmiana otoczenia to dla niego wielkie, emocjonujące wydarzenie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena