Zaufanie jest jednym z kluczowych elementów dobrego związku partnerskiego czy małżeństwa. Fundament, który powinien być podstawą do budowania dobrych i długotrwałych relacji, gwarantując bezpieczeństwo i trwałość związku. 

Data dodania: 2015-02-17

Wyświetleń: 1825

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdy zawodzi zaufanie… jak sprawdzić wiarygodność współmałżonka?

Problem pojawia się wówczas, gdy nie wiemy jak poradzić sobie w sytuacji, w której zaufanie w małżeństwie przestaje obowiązywać.

Brak zaufania jest jednym z podstawowych problemów, który pojawia się we współczesnych związkach partnerskich lub małżeńskich. Dostęp do technologii, powszechny i prosty w obsłudze internet tylko czyża na niewiernych współmałżonków, którzy decydują się poznać kogoś w wirtualnym świecie, a później przenoszą tę znajomość do rzeczywistości. Dlatego warto zastanowić się czy naprawdę ufamy naszym partnerom i czy oni mają zaufanie do nas?

Zaufanie w małżeństwie

Problem nieufności w związku małżeńskim pojawia się wtedy, gdy nasz związek dopada kryzys. Często taki kryzys nie jest związany ze zdradą jednego ze współmałżonków, a może wynikać z kłótni o błahostkę, problemów z dziećmi związanych np. ze szkołą, utratą pracy lub innymi niepowodzeniami w życiu zawodowym. Wówczas współmałżonkiem oddalają się od siebie, a relacje między nimi staję się coraz bardziej oschłe.

Wtedy pojawia się także brak zaufania. Zaczyna się niewinnie od sprawdzenia internetowej skrzynki pocztowej, przejrzenia wykonanych lub odebranych połączeń telefonicznych oraz wysłanych wiadomość w telefonie komórkowym. Tym sposobem druga strona chce kontrolować wiarygodność współmałżonka, a jak powszechnie wiadomo „kontrola jest najlepszą formą zaufania”. Jednak ograniczania i sprawdzanie może przynieść negatywne rezultaty do tych, jakich oczekujemy.

Zaufanie do partnera

Brak zaufania w małżeństwie jest dużo trudniejsze i bardziej skomplikowane niż nieufność wobec partnera, z którym związek nie jest sformalizowany. Jednak taka nieufność pojawia się znacznie częściej niż ta, wobec współmałżonka. Wynikać to może z obaw, że nasz partner jest dużo bardziej atrakcyjniejszy, a nasza samoocena i wiara w we własne możliwości mocno spada. Taka sytuacja pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy partner przestaje nas doceniać. Kobiety czują większą niepewność niż mężczyźni, a brak zaufania rodzi się głównie z zazdrości.

Jeśli mamy do czynienia z kryzysem lub oddalaniem się partnera, warto zastanowić się nad przyczyną zaistniałej sytuacji. Próba znalezienia wspólnego rozwiązania jest pierwszym i podstawowym krokiem do dalszych rozmów.

– Jeśli nie uda się ustalić przyczyny kryzysu, nie warto ślepo wierzyć drugiej osobie. Brak zaufania może wynikać także z przekonania, że coś jest nie tak. W tej sytuacji warto powierzyć osobie trzeciej odnalezienie powodu, dla którego straciliśmy zaufanie do współmałżonka. Działania w pojedynkę często kończą się fiaskiem, ponieważ partner skutecznie zaciera wszystkie ślady. Wówczas warto skorzystać z pomocy prywatnego detektywa, który sprawdzi wiarygodność i zbierze odpowiednie dowody – mówi Kamil Wertel, prezes Centralnego Biura Detektywistyki i Obserwacji.

Na stronie cbdio.pl przeczytaj, jak znaleźć dowody zdrady?

Licencja: Creative Commons
1 Ocena