To, czy jesteśmy optymistami, czy pesymistami, w znacznej części warunkuje wygląd naszego życia i rozwój kariery. Możemy jednak z powodzeniem przejąć nad tym kontrolę.

Img

Przypatrzmy się kilku najczęstszym negatywnym myślom o pracy i przekonajmy się, jak zmienić je w pozytywne, aby zaczęły nam pomagać w życiu.

I tak nie dostanę podwyżki

Większość Polaków jest przekonana, że szef nie da im podwyżki, więc się po nią nie zgłasza. A pracodawca też nie jest skory do zwiększenia wydatków, toteż nie wychodzi z taką propozycją. W efekcie pracownik nadal myśli, iż szef nie daje podwyżek, co rodzi frustrację i złość. I koło się zamyka.

Jak zmienić to myślenie?

Jeśli jesteśmy przekonani, że w obecnej pracy nie ma szans na podwyżkę … zmieńmy ją. Znajdźmy firmę, która oferuje nam więcej i przenieśmy się do niej. A jeżeli mamy szansę na większą pensję i jesteśmy przekonani, że powinniśmy ją dostać, przygotujmy argumenty i spokojnie porozmawiajmy na ten temat z szefem.

Bez znajomości nie znajdę lepszej pracy

Gdy myślimy, że znajomości są konieczne do znalezienia dobrej pracy, popadamy w przygnębienie i spada nasza efektywność w szukaniu zatrudnienia. Bo po co się starać, skoro nie mamy znajomości.

Jak zmienić to myślenie?

Brak nam znajomości? Postarajmy się o nie. Skoro nasi obecni znajomi nie są w stanie nam niczego zaoferować, popytajmy, czy oni nie znają kogoś, kto zaoferowałby nam pracę. Starajmy się też powiększać siatkę naszych znajomych, a szybko zauważymy efekty.

Nie ma dobrej pracy

Pokutuje przekonanie, że nie warto się starać, bo w naszym kraju i tak nie znajdzie się dobrej pracy. Efektem takiego myślenia jest zniechęcenie, brak działania, a nawet porzucanie zatrudnienia po kilku miesiącach.

Jak zmienić to myślenie?

Skoro nie znajdziemy odpowiedniej dla nas oferty o prace, to może warto pomyśleć o założeniu własnej firmy? Zamiast pracować dla kogoś, będziemy działać na własny rachunek. Wiele osób, które nie odnalazły się w korporacji, dziś z sukcesem rozwija swoje firmy.

Nie założę firmy, bo nie mam pieniędzy

Owszem, istnieją przedsięwzięcia, które już na starcie wymagają sporych nakładów finansowych. Ale nie wszystkie - niejeden biznes powstał wyłącznie z inwestycji w czas.

Jak zmienić to myślenie?

Wystarczy pójść w biznes, który nie wymaga wydawania pieniędzy (np. doradztwo), a jedynie wiedzy i czasu, po czym postarać się o dotację. Można znaleźć wiele programów, które oferują dotacje dla firm, trzeba tylko być gotowym do pracy i poświęcenia swojego czasu.

W naszym kraju jest źle

Wystarczy posłuchać kilku dialogów w domu, na ulicy, bądź poczytać komentarze w internecie, aby wyjść z założenia, że większość Polaków uważa, iż sytuacja w Polsce jest zła. Jednak narzekaniem nic nie zdziałamy.

Jak zmienić to myślenie

Skoro nie odpowiada nam środowisko, w którym żyjemy, zmieńmy je. A jeżeli nie mamy takiej możliwości, zaakceptujmy to, na co nie mamy wpływu. Gdy zmartwienie stanie się dla nas faktem, przestanie nam ciążyć, nie będziemy już narzekać, a nasze podejście do życia stanie się o wiele bardziej pozytywne.

Licencja: Creative Commons