Zgodnie z danymi publikowanymi przez Państwową Inspekcję Pracy, rokrocznie dochodzi do blisko 160 wypadków w miejscach magazynowania towarów. Mimo licznych akcji edukacyjnych, nagłaśniających kwestie związane z bezpieczeństwem pracy w magazynie, liczba tego typu zdarzeń nie spada.

Data dodania: 2015-02-04

Wyświetleń: 4290

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Błędy na magazynie, jak ich unikać?

Statystyki pokazują, że najczęstszymi przyczynami wypadków w magazynach są niewłaściwa organizacja pracy oraz nieodpowiednie zachowanie pracowników. Do nierzadkich powodów zaliczyć można także wady konstrukcyjne, techniczne czy po prostu brak odpowiednich zabezpieczeń. Okazuje się, że przedsiębiorcy nie mają świadomości, że tak naprawdę potrzeba niewiele, by zapewnić pracownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a firmie – ochronę przed niepotrzebnymi stratami materialnymi i wizerunkowymi.

Sytuacja dziwi o tyle, że sposoby organizacyjne oraz zasoby techniczne, które zwiększają komfort i jakość pracy w magazynie, to rozwiązania ogólnodostępne i niewymagające wysokich nakładów finansowych. Obok środków ochrony osobistej pracowników, mowa tutaj o wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach związanych z infrastrukturą magazynu i jego części składowych. Nie zmienia to faktu, iż to obszary wciąż mało popularne i niedoceniane.

Prostymi, a zarazem tanimi rozwiązaniami mogą być osłony nóg regałów, produkty których zadaniem jest ochrona przed skutkami uderzeń np. wózkami widłowymi. Takie elementy zabezpieczają nie tylko nogę regałową, ale co czasem ważniejsze - składowany na półce towar. Konstrukcja tego typu osłon jest tak zaprojektowana, by absorbować siłę uderzenia, przez co regał nie ulega uszkodzeniu w przypadku niefortunnego zdarzenia. Nawet, gdy w kontakcie z wózkiem widłowym, osłona ulegnie zniszczeniu, jej wymiana wiąże się z kosztem rzędu kilkudziesięciu złotych, zatem o wiele niższym niż w przypadku konieczności zakupu nowego regału czy straty znajdującego się na nim towaru.

Innym, ciekawym elementem wyposażenia magazynu może być półka siatkowa, zabezpieczająca wolną przestrzeń pomiędzy dwoma belkami trawersowymi. Jej zadaniem jest ochrona towaru przed zapadaniem w głąb regału, choć przez wielu traktowana jest także jako zabezpieczenie przeciwpożarowe (ze względu na zdolność do przesuszania wody wydostającej się ze spin klerów).

Tego typu rozwiązania, jak wskazane powyżej, popularyzowane są wśród świadomych przedsiębiorców. Mowa tu o osobach, które wybierają rozwiązania pomagające w efektywnym zarządzaniu magazynem, mających świadomość zagrożeń oraz kosztów, wiążących się z uszkodzeniami konstrukcji nośnych czy stratami w produktach. Aby uniknąć wypadków i kosztowych konsekwencji, stawiają na produktywne rozwiązania, zapobiegające ewentualnym startom.

UWAGA! Wyposażenie magazynu w elementy zabezpieczające jego części składowe oraz towar znajdujący się na regałach to niższe stawki za ochronę w firmach ubezpieczeniowych!

Na koniec pamiętajmy - żadne procedury czy szkolenia nie uchronią firmy przed nieuważnością czy błędem popełnionym przez człowieka. Właśnie dlatego istotniejsza wydaje się być inwestycja w rozwiązania, dzięki którym zagwarantujemy firmie i personelowi bezpieczną eksploatację i pracę w magazynie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena