Coraz wyższe temperatury i ciepłe promienie słońca stawiają rodziców przed trudnym wyzwaniem - jak odpowiednio ubrać dziecko, aby nie ryzykować wyziębienia ani przegrzania? Nierzadko mamy pragną również, aby ubiór malucha był zgodny z aktualną modą dziecięcą. Jak zatem dobrać ubranka, żeby spełniały te warunki?

Data dodania: 2015-02-04

Wyświetleń: 1792

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak ubierać malucha wiosną?

Na cebulkę

To najważniejsza zasada ubierania zarówno niemowlęcia, jak i starszego dziecka. W razie konieczności można zdjąć jedną warstwę i założyć kolejną. Należy tylko pamiętać, by warstwy nie były zbyt grube, bo dziecko szybko się przegrzeje.

Przykładowy zestaw warstw ubrań:

bielizna (body, koszulka, lub, w przypadku większego malucha, podkoszulek - w zależności od temperatury z długim, krótkim rękawem albo na ramiączkach).

warstwa pierwsza: śpioszki, pajacyk (najlepiej zapinane na całej długości) albo zestaw spodenki lub modne ogrodniczki + bluza.

warstwa druga: sweter albo bluza - koniecznie bez kaptura, gdyż może być on niewygodny dla dziecka.

warstwa trzecia: kurtka lub kombinezon, jeśli wieje wiatr lub jest zimno, także czapeczka, chusteczka lub szalik oraz rękawiczki.

buty: tylko dla dzieci, które już chodzą. Wtedy można założyć dobre, dopasowane buty z miękką podeszwą - moda dziecięca w tym sezonie stawia na wysokie, wiązane lub zapinane na rzepy trampki - a na deszczowe dni ocieplane kalosze. Niemowlętom w wózkach wystarczą skarpetki lub miękkie kapcie.

jeśli dziecko leży w wózku, można włożyć je do śpiwora lub przykryć kocem.

Inne ważne rady

Niemowlę leżące w wózku powinno mieć ubraną jedną warstwę więcej od dorosłego. Jako warstwa liczy się również kocyk lub śpiworek do wózka.

Jeśli dziecko już raczkuje, chodzi, biega - niech ma na sobie jedną warstwę mniej niż dorosły. Rodzic zawsze może zabrać, na wszelki wypadek, koc do otulenia malucha.

Temperatura w domu powinna wynosić około 21 0C. Zbyt wysoka grozi przegrzaniem i w konsekwencji szybkim przeziębieniem dziecka.

Aby sprawdzić, czy maluchowi nie jest zbyt zimno lub za gorąco, należy dotknąć jego karku lub pleców. Chłodne oznaczają, że trzeba założyć mu jeszcze jedną warstwę, natomiast gorące lub mokre - że należy jedną zdjąć. Wbrew powszechnemu przekonaniu, chłodne rączki dziecka nie są podstawą, żeby sądzić, iż jest mu zimno. Maluchy często miewają zimne paluszki, nawet gdy jest im zbyt ciepło. Wynika to z jeszcze nie do końca rozwiniętej termoregulacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena