Nie jest tajemnicą, że młodzi ludzie są obecnie nastawieni przede wszystkim na sukces i udaną karierę zawodową. Czy w takim razie wykształcenie humanistyczne daje jakąkolwiek szansę na bieg w wyścigu szczurów?

Data dodania: 2015-01-16

Wyświetleń: 2495

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kierunki humanistyczne stają się z roku na rok coraz mniej popularne wśród potencjalnych studentów. Drastyczne zmiany w rankingu tzw. modnych kierunków pociągają za sobą również rewolucję w środowisku akademickim. Interesujący kierunek studiów to taki, który dobrze rokuje na przyszłość, daje szanse na atrakcyjne, dobrze płatne stanowisko. W związku z sytuacją na rynku pracy, który nie jest zbyt przyjazny dla absolwentów wydziałów humanistycznych, głośno mówi się o „śmierci humanistyki”.

Praca dla humanisty

Oprócz zrzucania całej winy za obecną sytuację na niż demograficzny, pojawiają się również zarzuty do Ministerstwa Edukacji Narodowej, które wspiera nauki ścisłe. Studentów mają przyciągać między innymi kwestie materialne – płatne staże, praktyki czy projekt „kierunków zamawianych”, w ramach których można się starać o tzw. stypendium motywacyjne, niezależne od innych form finansowania.

Czy to stawia humanistów na straconej pozycji? Nie do końca, ponieważ rynek pracy nie jest dla nich zupełnie zamknięty. Humanistyka uczy myślenia i przedstawiania go w uporządkowany sposób, prowadzenia dyskusji, argumentowania, dlatego w krajach bardziej rozwiniętych niż Polska humaniści nie mają większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Czy polonista to tylko nauczyciel?

Niemałe problemy z odnalezieniem się na rynku pracy mają absolwenci filologii polskiej, która powszechnie kojarzy się jako „fabryka nauczycieli”. Istnieją jednak inne ścieżki dla osób bez pedagogicznego zacięcia. Poloniści próbują swoich sił jako logopedzi, dziennikarze, redaktorzy, korektorzy, specjaliści ds. marketingu czy public relations. Również profesjonalne biura tłumaczeń coraz częściej decydują się na stworzenie zespołu odpowiedzialnego za korektę przekładów, ponieważ takie dopracowanie tekstu znacząco wpływa na jego jakość. 

Humanista nie jest więc z góry skazany na bezrobocie. Wprawdzie poszukując pracy, musi się on wykazać dużo większym wysiłkiem niż absolwent kierunku ścisłego, ale na pewno nie pozostaje bez szans. Osiągnięcie sukcesu jest kwestią wytrwałości i siły przebicia, ponieważ na rynku nie brakuje propozycji ocierających się o wolontariat. Mimo wszystko istnieje nadzieja na satysfakcjonującą pracę w zawodzie, jednak należy uzbroić się w cierpliwość i uważać na pułapki czyhające na rynku pracy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena