Jeżeli wydaje Ci się, że oszczędzać można dysponując jedynie dużymi nadwyżkami środków finansowych, jesteś w błędzie. Oszczędzania może nauczyć się każdy z nas.

Data dodania: 2015-01-08

Wyświetleń: 1739

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oszczędzać można z głową

Mądre oszczędzanie obejmuje kilka podstawowych etapów. Należy do nich ewidencja wydatków, kontrola i wyeliminowanie niepotrzebnych wydatków oraz optymalne pomnażanie zgromadzonych oszczędności. Każdy z tych etapów jest równie istotny, a połączone razem pozwolą Ci stworzyć system oszczędzania, który będzie nie tylko efektywny, ale i mało uciążliwy. Jeżeli do tej pory oszczędzanie kojarzyło Ci się z rezygnacją z codziennych życiowych przyjemności i odmawianiem sobie absolutnie wszystkiego, warto poznać inną jego stronę.

Krok pierwszy: prowadzenie ewidencji

O ile większość z nas wie ile zarabia i jak wyglądają źródła jego dochodów, o tyle wydatki krążą gdzieś w obłokach niewiedzy, skutecznie wypierane przez naszą podświadomość. Nie wiemy i nie chcemy wiedzieć: ile wydajemy, na co wydajemy i gdzie wydajemy. Jeżeli chcesz zacząć skutecznie oszczędzać, powinieneś zapomnieć o takim podejściu. Systematyczna ewidencja przychodów i wydatków pozwoli Ci zdobyć kontrole nad Twoimi wydatkami. Możesz użyć zwykłego notatnika lub arkusza kalkulacyjnego. Podziel swoje wydatki na określone kategorie, na przykład utrzymanie domu, samochodu, wydatki związane z edukacją dzieci itd. Notuj skrupulatnie wszelkie wydatki, nawet jeżeli wydają Ci się niewielkie i mało istotne.

Krok drugi: redukcja zbędnych wydatków

Dzięki prowadzeniu ewidencji w prosty sposób dowiesz się w jakich sytuacjach i na co wydajesz za dużo. Nawet jeżeli początkowo wydaje Ci się, że nie masz zbyt wielu możliwości na redukcję wydawanych pieniędzy,  z czasem przekonasz się jak wiele sytuacji codziennego życia prowadzi do niepotrzebnej rozrzutności. Na pewno zdarzyło Ci się wyrzucać jedzenie, którego było za dużo i po prostu się zepsuło. Wystarczyło kupić go mniej. Ile razy przychodząc z pracy włączyłeś laptopa, który działał aż do wieczora? Stanowczo zbyt wiele! Podobne przykłady można mnożyć.

Krok trzeci: pomnażanie oszczędności                       

Pieniądze schowane na dnie szuflady tracą swoją wartość. Powinny natomiast generować zyski. Warto wiec przemyśleć, w jaki sposób zainwestować zgromadzony kapitał. Możliwości jest wiele: bezpieczna lokata długoterminowa, zakup papierów wartościowych, kupno mieszkania. Bardzo wiele informacji na temat skutecznego oszczędzania znaleźć można w internecie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena