Wyjątkowo mało...
Styl ten jest wyjątkowy, sprawdzi się zarówno w miejskim mieszkaniu jak i domku na peryferiach miasta. Nie posiada on żadnych z góry narzuconych czy mocno ograniczających standardów. Jedyne co jest ważne to:
- minimalizm,
- funkcjonalność,
- wygoda,
- harmonia.
Początki stylu skandynawskiego
Inspiracją dla tego stylu wnętrzarskiego stała się... pogoda! Dokładniej długie i mroźne zimy, które wprowadzały bardzo wiele ponurych akcentów w otaczającym świecie. Dlatego, aby nie dać się depresyjnym nastrojom ludzie urządzali pogodne, rozświetlone i przytulne wnętrza. Kolebką stylu są więc kraje takie jak Szwecja, Dania oraz Norwegia.
Ładne, funkcjonalne...
To właśnie te dwie cechy najlepiej charakteryzują skandynawskie wnętrza, stanowią one bowiem kompromis pomiędzy funkcjonalnością oraz estetyką. Zarówno domy jak i mieszkania odznaczają się nieskomplikowaną formą oraz skromnością, a jasne, spokojne kolory pozwalają na relaks.
Meble oraz inne sprzęty czy elementy wyposażenia muszą spełniać bardzo ważne kryterium – powinny być miłe dla oka, ale przede wszystkim użyteczne. Najbardziej charakterystyczne dla tegoż stylu są meble modułowe. Niezwykle popularne stały się szafy oraz regały, które pozwalają na tworzenie dowolnych zestawów. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdego skandynawskiego wnętrza jest stół, który w ścisły sposób wiąże się „domowym” stylem życia wszystkich Skandynawów. Istotną rolę w budowaniu przytulności odgrywają kanapy obleczone pokrowcami, pozwalającymi utrzymać czystość.
Dodatki
To właśnie na dodatkach spoczywa odpowiedzialność za ostateczny charakter wystroju każdego wnętrza. W stylu skandynawskim dodatki stanowią subtelną nie wymuszoną dekorację. Za przykład może posłużyć tu pled z ludowym wzorem czy też prosty, ale pomalowany na ognistą czerwień stołek. Ozdoby tego rodzaju fantastycznie komponują się z wszech obecną bielą.
Warto pamiętać, iż Skandynawowie zakochani są w naturalnych materiałach, tworzących ich zdaniem niepowtarzalną, przytulną i przyjazną atmosferę, m.in. drewno, wiklinę, len czy wełnę, a także kamień.