Jego cechy charakterystyczne to prostota, elegancja, ciepło, zima, smak i funkcjonalność w jednym. Ale to nie może nikogo dziwić, skoro styl ten pochodzi ze Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii i uwaga, po części też z Irlandii. W czym tkwi jego magia?

Img

Jeśli oceniać by dzisiaj styl skandynawski pod względem każdego z tych krajów, znajdziemy w nim kilka różniących się elementów, nieco inną kolorystykę i kształty. Najbardziej znane jest nam jednak preferowanie bieli i stawianie na wszelkie naturalne dodatki do wnętrz. Mieszkanie w stylu skandynawskim to mieszkanie urządzone prosto, ale z sensem – ma być po prostu wygodne, a przy tym atrakcyjne wizualnie.

 

Podłogi

Szczególną rolę w stylu skandynawskim odgrywają podłogi. Co nie powinno nikogo zaskoczyć, w wielu przypadkach te podłogi są wykonane z naturalnego drewna i są pomalowane na biało. Chodząc po takiej podłodze mamy wrażenie niezwykłej przytulności. Można by powiedzieć, że aż chce się po takim wnętrzu poruszać. Aby móc tak doskonałą przytulność odwzorować możemy pomalować na jasny odcień także podłogi wykonane z innych materiałów.

 

Meble

Tutaj stawia się przede wszystkim na meble wykonane z drewna, wikliny, kamienia, skóry, lnu czy wełny, czyli rzecz jasna, wszystkiego tego, co naturalne. Obecnie projektanci wnętrz polecają jednak wykorzystywanie w tym stylu również elementów wykonanych z plastiku. Meble, podobnie jak większość elementów wystroju są proste. Charakteryzują je też w wielu przypadkach nieco zaokrąglone kształty. Kolor? I tutaj dominuje biel.

 

Dlaczego tak uwielbiamy ten styl?

Każdy z elementów, który składa się na wnętrze urządzone w stylu skandynawskim tworzy trwałą harmonię. Mimo typowo skandynawskiej bieli, którą możemy kojarzyć z zimą, pomieszczenia są wyjątkowo ciepłe i przytulne. Przebywając w takich warunkach polepsza nam się samopoczucie i nastawienie do rzeczywistości. Jasne odcienie to też jasne myślenie i łagodzenie stresów związanych z dniem codziennym. Wnętrze jest przestronne i dobrze oświetlone. Mimo wszechobecnego minimalizmu, zauważalna jest wyraźna energia. Styl skandynawski pozwala nam formować wiele tradycyjnych oraz nowoczesnych elementów w spójną całość, co w sposób znaczący buduje niepowtarzalność wnętrza.

 

Licencja: Creative Commons