Bezpieczeństwo podróży samochodem zależy od wielu czynników, również niezależnych od nas, bowiem uczestnicząc w ruchu drogowym nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowań innych i odpowiednio szybko zareagować. Jednak wiele zależy od samego kierującego i pasażerów. Co możemy zrobić, by zwiększyć nasze bezpieczeństwo podczas podróży samochodem?

Data dodania: 2014-11-28

Wyświetleń: 1998

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczna podróż to oczywiście rozsądna prędkość, zapinanie się pasami, nierozmawianie przez telefon komórkowy. Szczególnie trzeba zadbać zwłaszcza o bezpieczeństwo przewożonych dzieci. Polskie prawo wymaga, aby nasze pociechy przewożone były w atestowanych fotelikach samochodowych, przypięte dodatkowo pasami. Dziecko w foteliku jest unieruchomione, dzięki czemu nie może samodzielnie i bez kontroli poruszać się po pojeździe. Wiadomo, że w przypadku, gdy dojdzie do stłuczki czy nagłego i gwałtownego hamowania, takie unieruchomienie działa na korzyść dziecka.

Dodatkowym atutem dla kierowcy jest możliwość pełnego skupienia się na prowadzeniu samochodu, prowadzący umieszczając dziecko  w foteliku, nie musi pilnować, czy dziecko się nie wierci, nie przemieszcza, nie przyjmuje jakichś niebezpiecznych pozycji itp. Fotelik samochodowy to wynalazek współczesnych czasów, który sprawdza się w codziennym użytkowaniu – po pierwsze zwiększa bezpieczeństwo dziecka, po drugie odciąża kierowcę, pozwalając mu skupić się na kierowaniu pojazdem i poprawić komfort jazdy.

Jednak aby móc powiedzieć, że fotelik dobrze spełnia swoje zadanie, trzeba odpowiednio dopasować go do aktualnej wagi oraz wzrostu dziecka, co niestety wiążę się z koniecznością parokrotnego wymieniania fotelika na nowszy model wraz z rozwojem i dorastaniem dziecka. Zgodnie z przepisami  konieczne jest stosowanie fotelika w przypadku dzieci do wzrostu 150 cm lub 12-ego roku życia.

Dzieci często się buntują przeciwko fotelikom, ale zadaniem odpowiedzialnego rodzica czy opiekuna jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, a do tego potrzebna jest żelazna konsekwencja. Nie wolno więc rezygnować z fotelika w żadnej sytuacji, nawet jeśli mamy do przejechania małą odległość osiedlową drogą. Nigdy nie wiemy, co może się zdarzyć na drodze, a chwila niefrasobliwości może drogo kosztować.

Dopasowanie fotelika do aktualnej wagi dziecka nie jest żadnym problemem, na rynku dostępne są modele w 5 kategoriach: od 0 do10 kg, od 0 do13 kg, od 9 do18 kg, od 15 do 25 kg oraz od 22 do 36 kg. Oczywiście po fotelik koniecznie trzeba się udać z dzieckiem, aby móc przymierzyć i wybrać najodpowiedniejszy model. Pomocny może się okazać także sprzedawca, który doradzi sprawdzone marki. Każdy fotelik dopuszczony do sprzedaży musi posiadać niezbędne atesty bezpieczeństwa, ale to nie wszystko. Poszczególne modele różnią się od siebie, więc często w tak dużym zatrzęsieniu towarów trudno zdecydować się na ostateczny wybór. Przed wizytą w sklepie warto więc zajrzeć do sieci i zapoznać się z testami fotelików, które pokazują, w jaki sposób dany model zachowuje się podczas wypadku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena