W fotografii istnieje wyraźna granica między światem amatorskim a profesjonalnym. Podział ten możemy przeprowadzić między użytkownikami aparatów kompaktowych, a lustrzankami. W istocie obydwa te rozwiązania wyznaczają zupełnie inne zastosowania.

Data dodania: 2014-11-10

Wyświetleń: 2987

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kompakt czy lustrzanka?

 

Decydując się na zakup odpowiedniego dla siebie aparatu nie powinniśmy tylko kierować się ceną. Naturalnie lustrzanka z zestawem obiektywów przeważnie znacznie przewyższa koszt kompaktu, jakkolwiek znajdziemy na rynku aparaty hybrydowe, czyli rozwiązanie pośrednie między kompaktami a lustrzankami, które ceną mogą nawet niektóre lustrzanki przewyższać. Przy wyborze odpowiedniego dla siebie urządzenia, warto wiedzieć kilka rzeczy o specyfice obydwu aparatów.

 

Czułość Matrycy

Podstawowe różnice między kompaktami a lustrzankami upatrywać należy w ich układach optycznym. Kompakt mają wbudowany obiektyw, w lustrzankach jest on w pełni wymienny. Drugą sprawą jest wielkość i czułość matrycy. Pod tym względem lustrzanki są niedoścignione i jedynie aparaty hybrydowe mogą się z nimi równać. Im mniejsza matryca tym większe szumy i artefakty cyfrowe.

 

Szybkość reakcji

Kolejną zaletą lustrzanek jest ich szybkość działania, od włączenia aparatu po wykonanie i zapis zdjęcia na karcie lustrzanka potrzebuje ułamków sekundy. Kompakt w tym czasie nie dokończy procedur uruchomienia, głównie mówimy tutaj o czasie wysunięcia się obiektywu.

 

Komfort obsługi

Z tego co do tej pory zostało powiedziane wyłania się obraz zupełnej dominacji lustrzanek. Nie znaczy to jednak, że aparaty kompaktowe są zupełnie nieprzydatne. Przeciwnie, to lustrzanki w większości zastosowań okazują się nie najlepszym wyborem. Nie poruszaliśmy do tej pory kwestii ergonomii oraz komfortu obsługi, a właśnie ten czynnik bywa decydujący. Co z tego, że lustrzanki robią o wiele lepiej jakościowe zdjęcia, jeśli przy okazji wymagają niemałej fachowej wiedzy na ten temat. Ustawienie warunków ekspozycji, czyli czułości, przysłony oraz czasu naświetlenia nie należy do sztuk łatwy, zawodowi fotografowie dochodzą do tego latami i setkami tysięcy zrobionych zdjęć. Oczywiście, każda lustrzanka posiada tryb automatyczny, ale nie po to wydaje się spore dosyć pieniądze, by potem korzystać z zawodowego sprzętu jak z popularnej "małpki".

 

Waga

Kolejną sprawą jest waga. Tutaj bez dwóch zdań panuje aparat kompaktowy. Zmieści się spokojnie do każdej kieszeni. Co innego lustrzanka, której sam korpus waży spokojnie 0,5 kg a do tego trzeba jeszcze doliczyć ciężki i sporych rozmiarów obiektyw. Nie ma innego sposobu przemieszczania lustrzanki jak w specjalnej torbie. Nie jest to z pewnością sprzęt, którego nie odczujemy w swoim ekwipunku. Dlatego nawet zawodowi fotografowie, którzy wyruszają na sobotnią prywatkę, częstokroć, z bólem serca, ale jednak, rezygnują z ciężkich lustrzanek na rzecz poręcznych kompaktów. W końcu impreza to nie sesja zdjęciowa, trzeba wiedzieć, kiedy się bawić, a kiedy walczyć o ujęcia.

Choć przedstawiony tu problem wyboru został postawiony niczym na ostrzu noża, w istocie czasami trudno jest dokonać wyboru. Po pierwsze współczesne kompakty, mimo niewielkich, wręcz zabawkowych rozmiarów, potrafią zrobić naprawdę niezłe zdjęcia i na niejednym konkursie fotograficznym pomysłowe zdjęcie z kompaktu wygrało z pracami uzyskanymi dzięki lustrzankom. W istocie podział amator vs profesjonalista często się rozmywa, każdy więc powinien sam jak najlepiej rozważyć ten dylemat.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena