0 głosów
Pobierz artykul
0 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
3377 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Jeszcze niedawno koszty profesjonalnych systemów CCTV IP były tak wysokie, że stosowano je wyłącznie w monitoringu miejskim. Wraz ze wzrostem popularności CCTV IP spadają ceny urządzeń i coraz częściej pojawiają się na rynku profesjonalne produkty przeznaczone do popularnych zastosowań.

Inwestorzy decydują się na kamery IP ze względu na tańsze okablowanie, łatwiejszą rozbudowę systemu, a także możliwości wspomagania pracy zaawansowanym oprogramowaniem. Systemy CCTV IP oferują możliwość efektywnego monitorowania obiektów rozproszonych oraz obiektów o dużej liczbie kamer w systemie. Można je łatwo rozbudowywać, zmieniać konfigurację i wspierać oprogramowaniem, dzięki czemu koszty eksploatacji systemu monitoringu są niskie.

Monitoring w Zakładach Chemicznych.

Te cechy zadecydowały o zastosowaniu monitoringu IP w Zakładach Chemicznych w Kędzierzynie-Koźlu. Podstawową trudnością w monitoringu rozległych terenów przemysłowych jest rozprowadzenie kabli. Zrywanie utwardzonych nawierzchni i przebijanie się przez nasypy kolejowe jest kosztowne, a często w związku z bieżącą eksploatacją niemożliwe. Dlatego bardzo ważne jest ograniczenie liczby kabli i wykorzystanie transmisji bezprzewodowej. Do monitoringu jednego z wydziałów na terenie Zakładów Chemicznych wykorzystano 8 kamer IP P400 firmy PiXORD w obudowach typu Marathon. Do rejestracji i zarządzania obrazem wykorzystano profesjonalne oprogramowanie PiXORD P6032 umożliwiające między innymi:

• podgląd obrazu i rejestrację z 32 kamer, w nagrywa-
niu ciągłym lub po detekcji
• sterowanie kamerami PTZ
• zaawansowaną obsługę podglądu nagrań z kamer oraz eksport do dowolnego formatu pliku filmowego w systemie operacyjnym
• eksport obrazów do dowolnego zewnętrznego centrum monitoringu przez podgląd zdalny
• system wyposażony w HDD – 500 GB umożliwia ciągły zapis z rozdzielczością Full D1 i przy 25 klatkach na sekundę (przy włączonej detekcji ruchu) na około tydzień.
Drugi etap zakłada uruchomienie trzech kamer bezprzewodowo, w oparciu o sieć WLAN, w paśmie 5 GHz.

Monitoring bezprzewodowy

Jak wspomnieliśmy, możliwość budowy sieci monitoringu w oparciu o transmisję WLAN to jedna z większych zalet CCTV IP. Kamery PiXORD P400W oraz P405W mają wbudowany interfejs WiFi, dzięki któremu możemy podłączyć te kamery bezprzewodowo wewnątrz budynków do centrum monitoringu. Obie kamery korzystają ze standardu IEEE 802.11b, natomiast kamera P405W może też korzystać ze standardu IEEE 802.11g. Kamery posiadają wyszukiwarkę sieci bezprzewodowych. Pracują w trybie klienta łączącego się do punktu dostępowego, dodatkowo w P405W możemy ustawić tryb ad hoc (każdy z każdym), za którego pomocą kamerę można podłączyć bezpośrednio
do komputera/-ów z kartą WLAN z pominięciem punktów dostępowych. Mają możliwość ustawienia połączenia szyfrowanego. Przy włączonym szyfrowaniu używają kodowania WEP 64-bitowego lub 128-bitowego. Kamera P405W, jako że ma interfejs IEEE 802.11g, pozwala na szyfrowanie w kodowaniu WPA-PSK w trybie TKIP lub AES. Dźwięk w systemach monitoringu. Większość kamer Pixorda ma możliwość dwustronnej transmisji dźwięku, co w przypadku rozległych obszarów pozwala na uzupełnienie funkcji centrum monitoringu o funkcje porządkowe (zwrócenie uwagi na niewłaściwe zachowanie bez konieczności wysyłania patrolu).

114
Licencja: Creative Commons