System odwodnienia jest szalenie ważnym elementem funkcjonowania zakładów przemysłowych. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań w tym obszarze są odwodnienia liniowe. Pytanie tylko, który z rodzajów oferowanych rozwiązań wybrać? Tego możecie dowiedzieć się poniżej.

Data dodania: 2014-09-24

Wyświetleń: 1257

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odwodnienia liniowe – podstawa działania Twojego zakładu

Odwodnienia liniowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w zakładach przemysłu spożywczego, budowlanego oraz chemicznego. Oczywiście każda firma ma bardzo indywidualne wymagania i potrzeby tegoż dotyczące. Warto zatem pokrótce omówić dwa najpopularniejsze rozwiązania, a mianowicie kanały rynnowe oraz kanały szczelinowe. Są one do siebie bardzo podobne, niemniej jednak można od razu zauważyć pewne różnice.

Kanały rynnowe
Ten system odwodnienia stosowany jest w głównej mierze w zakładach przemysłowych działających w branży spożywczej, gastronomicznej oraz budowlanej. Co ciekawe kanały rynnowe znajdują także zastosowanie w szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej. Odwodnienia liniowe tego typu wykonywane są przeważnie ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Mają za zadanie odprowadzać wodę oraz ścieki do kanalizacji. Odprowadzane substancje bardzo często mają właściwości żrące, stąd też tak istotna jest wysoka odporność kanałów. Oczywiście w ofercie firm zajmujących się systemami odwodnień możemy znaleźć wiele różnych wariantów tego produktu. Zróżnicowanie jeżeli chodzi o profil czy też dodatkowe modyfikacje sprawiają, że kanały rynnowe mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań. Omawiając kanały warto zwrócić uwagę także na element istotny, a mianowicie ich przykrycie. Również w zakresie rusztów przykrywających panuje dosyć duże zróżnicowanie.

Kanały szczelinowe
Drugim rodzajem odwodnienia liniowego są kanały szczelinowe. Jak łatwo się domyślić, ich zadanie jest analogiczne jak w przypadku kanałów rynnowych. Stosowane są w bardzo zbliżonych branżach. Ważną informacją jest ta, iż kanały szczelinowe stosowane są wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana wysoka wydajność hydrauliczna. Taka sytuacja występuje np. przy odcięciu strefy suchej od mokrej w zakładzie. Obok mniejszej wydajności hydraulicznej kanały szczelinowe są także tańsze od kanałów rynnowych. Wynika to z faktu, że odwodnienia liniowe tego typu nie posiadają rusztu przykrywającego. Ponadto elementy te są dosyć uniwersalne ponieważ możemy je łączyć z innymi typami kanałów.

Już ta krótka charakterystyka pozwala nam stwierdzić jakiego rodzaju odwodnienia liniowe najlepiej sprawdzą się w naszym zakładzie. Każdy przedsiębiorca marzy o optymalizacji kosztów a te z pewnością można osiągnąć wybierając dostosowany do potrzeb system odwodnienia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena