Przystępując do budowy takich obiektów jak hale, garaże, magazyny  czy pomieszczenia socjalne, powinniśmy zastanowić się nad najkorzystniejszym rozwiązaniem, które umożliwi sprawne odprowadzanie wody. Odwodnienia liniowe mają na celu przede wszystkim odprowadzenie nadmiaru płynów z powierzchni poziomej do kanalizacji.

Data dodania: 2012-04-20

Wyświetleń: 2072

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na rynku znajduje się obecnie szeroka gama możliwości wyboru odpowiednich odwodnień. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj i materiał, z którego powinny być one wykonane. Wśród występujących typów, odwodnienia liniowe można podzielić na: kanały rynnowe, kanały łazienkowe oraz kanały szczelinowe. Pierwsze z nich znajdują zastosowanie w zakładach spożywczych, chemicznych i farmaceutycznych. Kanały szczelinowe używane są głównie w basenach, pasażach; mają na celu oddzielenie od siebie suchych i mokrych powierzchni. Jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonane są kratki ściekowe liniowe, mamy do wyboru plastik, beton oraz stal nierdzewną. Istnieją jednak ograniczenia, jak w przypadku pomieszczeń, w których występuje kontakt z żywnością, przez które nasz wybór zostaje zawężony. W tym przypadku musimy stosować odwodnienia nierdzewne.

Zarówno odwodnienia plastikowe, jak i stalowe mają swoje wady i zalety. Kanały linowe nierdzewne są przede wszystkim wykonane z wysokiej jakości stali. Materiał ten oraz  konstrukcja samego odwodnienia zapewniają optymalną wytrzymałość i są odporne na odkształcenia. W sytuacji, gdy kanały liniowe stosowane są w przemyśle, gdzie mają częsty kontakt ze związkami chemicznymi, zalecane jest stosowanie jedynie wyrobów ze stali nierdzewnej. Zapewnia to bezpieczeństwo oraz sprzyja higienie. Na odwodnieniu nie osadzają się zanieczyszczenia, przez co może ono dłużej pełnić swoją rolę.

Odwodnienia plastikowe będą z kolei bardzo dobrze sprawdzały się w sytuacji, gdy zdecydowanie mniej będą narażone na kontakt z wodą. Ich niezaprzeczalną zaletą jest także niższa cena. Są one jednak bardziej podatne na zniszczenia. Decydując się na plastik, trzeba być pewnym, że spełni on swoją rolę; w innym wypadku oszczędność na materiale może okazać się tylko pozorna.

Dokonując wyboru odpowiednich odwodnień, należy się przede wszystkim zastanowić, jaką rolę mają one pełnić i z jakimi substancjami będą się stykać. Taka klasyfikacja pomoże trafnie wybrać materiał, z którego powinny być wykonane. Będzie to gwarancją satysfakcji z użytkowania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena