Czasami trudno uwierzyć w to, że woda deszczowa jest pewną odmianą ścieków. Tak jednak jest określana według przepisów o zagospodarowaniu. Wiemy co prawda o wymogu odprowadzania wody z dachów przez system rynnowy, ale co zrobić z wodą, która gromadzi się na podwórku? Najlepszym sposobem jest skorzystanie z systemu odprowadzania wody. 

Data dodania: 2014-08-08

Wyświetleń: 1246

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie mamy systemy odprowadzania wody?

Według przepisów, miejsce wody deszczowej jest w kanalizacji, a w przypadku jej braku, zagospodarowana jej inaczej, lecz zgodnie z prawem. Zastanawiasz się, co to oznacza „zagospodarowanie w inny sposób”? Już to wyjaśniamy. Można:

- odprowadzić wodę do gruntu,

- odprowadzić wodę do rowu melioracyjnego,

- można też wykorzystać deszczówkę w celach gospodarczych.

Woda z dachu. Jak poprawnie ją odprowadzać?

Woda deszczowa może być tylko odprowadzana do sieci kanalizacji deszczowej, w niektórych przypadkach dopuszczalna jest też kanalizacja zbiorcza. Niedopuszczalne jest natomiast odprowadzanie deszczówki do urządzeń zajmujących się oczyszczaniem ścieków sanitarnych. Do tej grupy zaliczyć można przydomową oczyszczalnie ścieków i kanalizację sanitarną.

W niepamięć odeszły czasy, gdy końcowy odcinek (wylewka) rury spustowej kierował wodę wprost na powierzchnię. Na rurze spustowej znajduje się teraz czyszczak (rewizja), który skutecznie zatrzymuje większe zanieczyszczenia (takie jak liście), jakie znajdują się w rurze spustowej. Jednocześnie czyszczak pomaga także w inspekcji i czyszczeniu rury spustowej.

Wylewkę należy włączyć do kanalizacji deszczowej poniżej rewizji przy pomocy przewodu odpływowego. Jest to rura kanalizacyjna, której średnica jest podobna do średnicy rury spustowej. Dodatkowo powinna biec ze spadkiem (około 2%), głębiej niż głębokość przemarzania.

Istnieje jeszcze inny sposób. Mianowicie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podłączyć rurę spustową do osadnika rynnowego. Powoduje to, iż woda z rury spustowej przepływa przez osadnik, gdzie zatrzymywanie są zanieczyszczenia. Taki osadnik – w dolnej części – jest wyposażony w specjalne kolanko, można dzięki temu podłączyć do niego przewód kanalizacyjny. Pamiętajmy, iż osadnik wymaga czyszczenia raz do roku. Jeśli o tym zapomnimy, może się zatkać, co zablokuje skuteczny odpływ wody.

A co zrobić z wodą, która gromadzi się na podwórku?

Usuwanie wody z powierzchni, na przykład z podwórka, to odwodnienie. Woda zbierana i gromadzona jest przez specjalistyczne urządzenia odwadniające, skąd następnie kierowana jest bezpośrednio do kanalizacji. Czy potrzebujemy takiego systemu? Konieczny jest w niektórych sytuacjach:

- woda nie będzie w sposób naturalny wsiąkała w grunt, gdyż grunt jest słabo, - lub nieprzepuszczalny (iły czy gliny),

- z powodu ukształtowania terenu nie jest możliwy naturalny odpływ powierzchniowy,

- występuje za duże obciążenie powierzchni (działka jest za mała).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena