Każdy z nas szuka swojej drogi sukcesu. Staramy się znaleźć najlepsze i najszybsze formy, które doprowadzą nas do szybkiego i trwałego sukcesu. Jakie są tajniki Sukcesu w XXI w.? Ten artykuł na pewno pomoże Ci w poznaniu i wybraniu odpowiedniego działania.

Data dodania: 2014-07-16

Wyświetleń: 1309

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tajniki sukcesu zawodowego w XXI wieku

Za czasów socjalistycznych przyjęło się, że młody człowiek zdobywał wykształcenie tylko po to, by następne 25 lat przepracować w jednym zawodzie, a najlepiej w tym samym zakładzie. Rynek pracy XXI wieku rządzi się zupełnie innymi prawami. Współcześnie młodzi ludzie stawiają bowiem na wszechstronność. Należy być elastycznym i umieć dopasować się do nowych warunków. Dwa lub trzy kierunki studiów, liczne kursy i szkolenia to norma w zawodowych życiorysach. Również socjalistyczny model pracy w jednej firmie zdecydowanie odszedł na boczne tory. Dzisiaj standardem jest, że pracownik zmienia miejsce pracy przynajmniej kilka razy. Aby odnieść sukces, na ciągle zmieniającym się rynku pracy, trzeba pamiętać o czterech zasadach.

To, co charakteryzuje współczesność to dynamika zjawisk. Świat poddawany jest nieustannej zmianie, która wpływa na życie jednostek. Co więcej, stała się ważnym elementem życia człowieka. Z prędkością światła pojawiają się nowe zawody, wymagające zupełnie odmiennych kompetencji i warsztatu. Technologia pruje do przodu z niewyobrażalnym tempem. Wiedza zdobyta w pierwszych latach studiów, szczególnie jeśli mówimy o nowych technologiach, za kilka lat może okazać się nieaktualna. Internet, przeciętnemu zjadaczowi chleba, daje obecnie możliwości jakie jeszcze 20 lat temu miało chyba tylko NASA. Statyka odchodzi do lamusa, a zastępuje ją postęp i dynamizm. Rozwój stanowi również zagrożenie dla niektórych zawodów. Świat staje się coraz bardziej skomputeryzowany. Niedługo niektóre profesje mogą po prostu przestać istnieć. Z tego powodu istotną cechą rynku pracy XXI wieku jest niepewność i ciągła zmiana. Nie należy się więc przyzwyczajać, być elastycznym na zachodzące zmiany. Oczywiście niektóre zawody pozostaną niezastąpione. Lekarz bowiem pozostanie lekarzem, a prawnik prawnikiem. Jedyne o czym należy jednak pamiętać, to nie zamykanie się na nowości.

Jakie zawody będą popularne w przyszłości?  Personalizator mediów, bankowiec czasu, wirtualny nauczyciel czy może chirurg powiększający pamięć? Może się to wydawać śmieszne, ale 30 lat temu tak samo niewyobrażalne było trzymanie w kieszeni telefonu bez kabla. Trzeba zadać sobie samemu pytanie, jakie umiejętności będą potrzebne na rynku pracy za kilka/kilkanaście lat, by móc odnieść sukces w zawodach, o istnieniu których może jeszcze nie mamy zielonego pojęcia. Ważną kompetencją wydaje się zdolność do nauki, poszerzania i zdobywania wiedzy. Wykształcenie interdyscyplinarne, to właśnie ono prawdopodobnie będzie w przyszłości wiodło prym. Sukces tkwi więc w umiejętności zdobywania wiedzy, nie specjalistycznej, ale tej szeroko pojętej.

Rynek pracy XXI wieku bez wątpienia stał się globalny. Wszelka produkcja, zamówienia czy inne usługi przesuwane są pomiędzy państwami i kontynentami. Międzynarodowe korporacje rządzą rynkiem, a świadczone przez nie usługi stały się najbardziej pożądane. Chcąc dobrze zaplanować swoją karierę zawodową trzeba brać pod uwagę szansę i zagrożenia wynikające z globalnego rynku pracy. Aktualnie najwięcej światowych gigantów powstaje w Azji, która stała się motorem napędowym wszelkich usług. To właśnie tam mamy szansę na odniesienie największego sukcesu zawodowego. Dalekowschodni rynek pracy otwiera się na młodych i zdolnych, spoza granic państwa. Może warto więc postawić na naukę języka chińskiego, który w przyszłości stanie się równie popularny, jak język angielski?

Poziom odniesionego sukcesu w XXI wieku zależy również od kapitału relacji. Posiadane kompetencje i wiedza to czasem zbyt mało, by móc podjąć kroki w celu odniesienia sukcesu. Często, by zrealizować jakiś pomysł potrzebujemy wsparcia i pomocy ze strony innych. Wspólne działanie, a także podejmowanie ryzyka biznesowego mogą okazać się wygraną. Dlatego tak ważne jest, by w biznesie otaczać się zaufanymi ludźmi. Niestety, patrząc na problem z punktu widzenia socjologicznego, my Polacy, mamy tendencję do stawiania na indywidualizm. Nie ma w nas zakorzenionego kolektywizmu i stawiania na współpracę. Dlatego ważne jest tworzenie rozwiązań instytucjonalnych, które poprowadzą do budowy kapitału relacji.

Aby poznać tajniki sukcesu w dobie Internetu, skorzystaj z Darmowego kursu Marketing Internetowy w Praktyce>

Rynek pracy XXI wieku zdecydowanie będzie się różnił od doświadczeń minionego stulecia. Trzeba liczyć jednak na to, że zarządy film i politycy będą podejmować odpowiednie kroki w kierunku lepszego jego funkcjonowania. 

Licencja: Creative Commons
1 Ocena