Przeciwnicy sztucznych dodatków stosowanych w przemyśle kosmetycznym mówią silikonom stanowcze nie. Dlaczego nie i dlaczego tak stanowczo? Przecież silikon tak wspaniale pogrubia i wygładza włosy, a skórze nadaje gładkość i chroni ją przed utratą wilgoci. Poza tym efekt jego działania jest widoczny natychmiast.

Data dodania: 2014-07-16

Wyświetleń: 910

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Silikony obecne w kosmetykach nadają im niemal cudowne właściwości. Włosy po odżywkach silikonowych nie łamią się i nie puszą, skóra po balsamie z silikonem wydaje się gładsza niż kiedykolwiek dotąd i nie traci tyle wilgoci. Dlaczego mimo wszystko lepiej unikać tych substancji? I czy aby na pewno wszystkie silikony są złe? Czym jest silikon? Silikony to tzw. związki krzemoorganiczne, syntetyczne, wytwarzane w laboratoriach chemicznych.

Silikony stosowane w kosmetyce mają najczęściej postać olejów. Dodaje się je do tych kosmetyków, które mają tworzyć na ciele lub włosach barierę ochronną, wypełniać powierzchniowe ubytki, wygładzać powierzchnię skóry lub włosów. Silikony są bardzo odporne na działanie wielu czynników. To jedna z ich zalet, ale i spora wada.

Silikon a włosy, czyli dlaczego lepiej wybierać odżywki do włosów bez silikonu

Silikon zawarty w odżywkach do włosów, po nałożeniu odżywki, dokładnie otacza każdy włos z osobna, na całej jego powierzchni. Skutkuje to pogrubieniem włosa, jego wygładzeniem i nadaniem mu blasku. Jednocześnie jednak taka bariera ochronna obciąża włos, a jeśli nie zostanie dokładnie zmyta (wiele silikonów trudno usunąć zwykłymi szamponami) utrudni mu przyswajanie składników odżywczych, może też doprowadzić do zniszczenia jego struktury, łamliwości, wypadania. Tymczasem odżywki do włosów bez silikonu nie tracąc podstawowych cech odżywczych, są znacznie łatwiejsze do zmycia i nie stanowią zbędnego balastu dla włosów.

Masło do ciała z silikonem i bez

Bardzo podobnie silikon zachowuje się na skórze. Najlepiej zaobserwować to na przykładzie silikonowych podkładów pod makijaż - skóra jest po nich pięknie wygładzona, zabezpieczona przed utratą wilgoci i przygotowana na przyjęcie innych kosmetyków. Niestety - silikon zbyt długo pozostawiony na skórze może zatykać pory, utrudniać skórze oddychanie i jeśli nie zostanie dokładnie usunięty utrudni przyswajanie składników odżywczych zawartych w innych (wolnych od silikonu) kosmetykach. Balsam czy masło do ciała z silikonem może powodować podrażnienia i źle wpływać na wrażliwą skórę, z drugiej strony jednak - silikon świetnie zatrzymuje wilgoć i czasem przynosi ulgę.

Silikon kontra silikon

Wszystkie powyższe zastrzeżenia nie zmieniają faktu, że czasem użycie kosmetyku z silikonem jest uzasadnione. W takich sytuacjach warto wybierać silikony łatwo zmywalne. Należą do nich takie, które posiadają w nazwie symbole PEG / PPG oraz dimethicone i copolyol. Do silikonów trudno zmywalnych należą simethicone, cyclomethicone i trimethicone - ich lepiej unikać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena