Otyłość i nadwaga to problem coraz większej liczby ludzi. Nasz organizm nie jest stworzony do siedzącego trybu życia i konsumowania dużych ilości pustych kalorii. Skutkuje to przerostem tkanki tłuszczowej nad tkanką mięśniową i zwiększoną zachorowalnością na wiele chorób. Co powinniśmy wiedzieć decydując się na odchudzanie?

Data dodania: 2014-06-14

Wyświetleń: 1138

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak schudnąć bez efektu jo-jo?

Jak schudnąć?

Lekarze i dietetycy już od dawna alarmują o problemach zdrowotnych ściśle związanych ze stylem życia. Jednym z najbardziej powszechnych jest nadmierna waga, stanowiąca czynnik ryzyka wielu poważnych schorzeń. Wystarczy wymienić nadciśnienie, cukrzycę typu 2, zawał serca czy nowotwory układu pokarmowego, by postanowić sobie, że od jutra zaczynamy dbać o linię. Niestety nie jest łatwo stracić na wadze. Odchudzanie jest złożonym procesem. Mówiąc o odchudzaniu mamy na myśli jak najszybsze zrzucenie zbędnych kilogramów i utrzymanie nowej wagi. Przeszkodą w osiągnięciu założonych celów jest tajemniczy efekt jo-jo.

Czym jest efekt jo-jo?

Brzmi zabawnie, ale w rzeczywistości efekt jo-jo jest zmorą osób, które marzą o smukłej sylwetce. Nazwa wzięła się od następujących po sobie wahań masy ciała. W wyniku niskokalorycznej diety i intensywnych ćwiczeń tracimy zbędne kilogramy, ale nikt nie jest w stanie wytrzymać wielu miesięcy na samej kapuście czy białku, więc po zakończeniu diety bardzo szybko powracamy do dawnych nawyków żywieniowych i …nabieramy na wadze. Skuteczne odchudzanie opiera się na całkowitej i trwałej zmianie trybu życia. Jeśli chcemy raz na zawsze pożegnać się z nadmierną tkanką tłuszczową powinniśmy zrezygnować lub znacznie ograniczyć spożywanie pustych kalorii i zacząć aktywnie spędzać wolny czas.

Jak schudnąć i zapobiec efektowi jo-jo?

  • Stosuj racjonalne i zbilansowane diety
  • Chudnij nie więcej niż 1,5 kilograma tygodniowo
  • Po zakończeniu diety ogranicz ilość spożywanych kalorii o ok. 400
  • Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach
  • Zrezygnuj z tuczących przekąsek i głodówek

Otyłość zagraża naszemu zdrowiu i życiu, a także ma negatywny wpływ na sferę psychiczną. Osoby z nadwagą są zestresowane, czują się nieatrakcyjne i mają obniżone poczucie własnej wartości co sprawia, że jedzą jeszcze więcej. Najwyższy czas przerwać błędne koło i zrobić pierwszy krok na drodze do wymarzonej sylwetki!

Licencja: Creative Commons