Ogrzewanie domu z roku na rok staje się coraz większym obciążeniem dla domowego budżetu, gdyż ceny większości paliw nieustannie rosną. W co warto inwestować i które rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze?

Data dodania: 2014-06-08

Wyświetleń: 1673

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zastanów się dwa razy

Obecnie jednym z najtańszych, choć niekoniecznie najbardziej wygodnym, sposobem ogrzewania są kotły na węgiel lub drewno. Jednak jeśli rozważamy zamontowanie w swoim domu pieca zasilanego tymże paliwem stałym, zastanówmy się dwa razy. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że według zaleceń Unii Europejskiej używanie węgla jako paliwa opałowego w domach prywatnych będzie możliwe jedynie do 2020 roku, po tym czasie, stosowanie w gospodarstwach domowych pieców węglowych będzie zabronione i karalne.

 

Stanowcze NIE dla węgla

Wykorzystywanie węgla, jako paliwa do ogrzewania naszych domów, będzie zakazane już w 2020 roku. Wynika to z unijnej dyrektywy, która ma za zadanie chronić jakość powietrza. Domowe piece, wykorzystujące węgiel uznawane są za jedną z istotnych przyczyn tego, że Polsce mamy tak zanieczyszczone powietrze. Idąc za tym, z polskich domów będą musiały zniknąć piece węglowe – aby to ułatwić, uruchomione będą specjalne systemy dopłat, które ułatwią wprowadzenie bardziej ekonomicznych rozwiązań. Piece węglowe pozostaną, jednak wyłącznie w kotłowniach i zakładach przemysłowych, gdzie zastosowano solidne systemy filtrujące. Jeśli więc planujemy zakup nowego pieca...

 

Co, jeśli nie węgiel?

Jednym z wygodniejszych sposobów ogrzewania jest wykorzystanie gazu płynnego, oleju opałowego lub gazu ziemnego. Koszty nie należą co prawda do najniższych, ale stosując odpowiednie piece i systemy, zapobiegające utracie ciepła, można uzyskać naprawdę wydajny system ogrzewania. Ogrzewanie gazem ziemnym jest znacznie tańsze niż wykorzystanie oleju opałowego czy też propanu lub propanu-butanu. Aby jednak korzystać z gazu ziemnego, należy uzyskać przyłączenie do sieci – a to może okazać się niemożliwe w przypadku nieruchomości położonych daleko od terenów posiadających podłączenie do sieci gazowniczej. Jeśli jednak nasza nieruchomość znajduje się na terenach, które mają rozwiniętą infrastrukturę, warto rozważyć wykorzystanie gazu ziemnego jako paliwa, którym będziemy ogrzewać dom. Poza opłatami sieciowymi, które ustalane są przez konkretne spółki gazownicze, za metr sześcienny zapłacimy około 1.40 – 1.50 zł. Pamiętajmy także, że aby uzyskać podłączenie do sieci, należy uzyskać specjalne pozwolenie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena