Każdy kto kupuje samochód prędzej czy później będzie miał do czynienia z ubezpieczeniem OC. Bardzo często świadomość tego czym jest ta polisa jest niska lub nawet znikoma- wiadomo tylko tyle, że jest obowiązkowe. Warto jest dowiedzieć się czegoś więcej.

Data dodania: 2014-05-27

Wyświetleń: 1258

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ubezpieczenie OC auta

OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej kierowcy. Za odpowiedzialność cywilną uważa się obowiązek do zadośćuczynienia osobie poszkodowanej w zdarzeniu, którego jesteśmy sprawcą. Praktycznie rzecz ujmując, polisa OC zwalnia nas z obowiązku zapłaty odszkodowania, tym samym ubezpieczyciel zabezpiecza nasz budżet przed nieoczekiwanymi wydatkami.

Zakres działania OC

Zakres ochrony narzucony jest przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dlatego OC będzie takie samo we wszystkich zakładach ubezpieczeń.

Ochrona ubezpieczeniowa dotyczy wszystkich czynności związanych z prowadzeniem auta, czyli poruszanie się auta, wsiadanie i wysiadanie, garażowanie, postój, tankowanie, załadunek i rozładunek oraz szereg innych.

Obowiązkowa ochrona odpowiedzialności na drodze

Obowiązek posiadania OC rozpoczyna się z dniem zakupu auta- nieważne czy jest ono sprowadzone prosto z salonu czy kupione w komisie. Jeżeli samochód jest nowy, ubezpieczenie koniecznie trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji auta. Jeżeli jednak nasze auto jest używane to warto porozumieć się z poprzednim właścicielem w sprawie OC, ponieważ istnieje możliwość kontynuowania starego ubezpieczenia. W innym wypadku po wypowiedzeniu umowy zakupionej przez poprzedniego właściciela, możemy sami wybrać ubezpieczyciela. Mamy na to 30 dni od dnia zakupu auta.

Polisa odpowiedzialności cywilnej zawierana jest zwykle na 12 miesięcy, ale istnieje możliwość skrócenia tego czasu jeżeli zarejestrowaliśmy auto tymczasowo lub gdy prowadzimy komis samochodowy- może ono trwać już od 30 dni.

Tanie OC

Wybierając ubezpieczenie OC najlepiej jest sugerować się ceną. Należy mieć na uwadze to, że zarówno zakres ochrony jak i inne aspekty dotyczące ubezpieczenia odpowiedzialności narzucone są przez prawo, dlatego też jedyną zmienną zostaje wysokość składki. Jakość usług w tym wypadku nie jest decydująca, ponieważ z naszego OC korzystać mogą jedynie osoby poszkodowane, to one w razie szkód będą korespondować z naszym ubezpieczycielem.

Jakie świadczenia przysługują poszkodowanym z polisy OC?

Świadczenia wypłacone w ramach odszkodowania mogą być przeznaczone na dowolne cele, decyzja ta należy tylko zainteresowanych. Z odszkodowania osoby zainteresowane mają możliwość zakupienia sprzętu rehabilitacyjnego, leków lub też mogą pokryć koszty naprawy uszkodzonego samochodu.

Odszkodowanie przysługujące z ubezpieczenia OC kierowcy wypłacane jest jedynie po złożeniu wniosku przez osobę poszkodowaną. Konieczna jest inicjatywa osób zainteresowanych, gdyż ubezpieczyciele nie wypłacają świadczeń z urzędu. Istotnym jest również to, że w proces ten nie jest uwikłany sprawca zdarzenia, jego rola kończy się na podaniu informacji dotyczących polisy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena