Rządy demokratyczne znane są od czasów starożytnych. I choć od ich powstania minęło już tysiące lat, a forma przechodziła wiele transformacji, to główna idea pozostała ta sama – to społeczeństwo decyduje (poprzez większość) o sprawach dotyczących państwa i spraw społecznych.

Data dodania: 2014-05-16

Wyświetleń: 1702

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wykorzystać ankiety internetowe podczas konsultacji społecznych?

Rządy demokratyczne znane są od czasów starożytnych. I choć od ich powstania minęło już tysiące lat, a forma przechodziła wiele transformacji, to główna idea pozostała ta sama – to społeczeństwo decyduje (poprzez większość) o sprawach dotyczących państwa i spraw społecznych. W praktyce dla maksymalnej sprawności takiego systemu o kwestiach tych decyduje nie tyle ogół społeczeństwa, co reprezentująca je władza, w tym lokalna. Na szczęście powstają nowe i coraz skuteczniejsze sposoby pozwalające na to, by każdy miał szansę wypowiedzieć się w ważnych sprawach i tym samym wpłynąć na otaczającą rzeczywistość. Do takich sposobów zaliczyć można wygodny system konsultacji społecznych, odbywających się za pomocą specjalnych ankiet internetowych.

Czym są konsultacje społeczne?

Konsultacje społeczne są całym złożonym procesem, w ramach którego władze, zwłaszcza lokalne i samorządowe, mają szansę poznać opinie społeczeństwa w określonych kwestiach. Przed zebraniem opinii władze mają za zadanie dostarczyć potrzebnych informacji zarówno na temat samego procesu konsultacji społecznych, jak i na temat problemu, przedstawiając różne sposoby jego rozwiązania.

Zakresem konsultacji społecznych nie da się objąć każdego zagadnienia interesującego obywateli – przede wszystkim dlatego, że jako proces wieloetapowy mogą one trwać nawet kilkanaście miesięcy. Zwykle za pomocą opinii publicznej bada się te kwestie, które miałyby wejść w życie dopiero po dłuższym czasie, a ponadto takie, dla których opinia obywateli miałaby szczególne znaczenie (sprawy społeczne).

Czym są ankiety internetowe przeznaczone do konsultacji społecznych?

W jaki sposób można najszybciej i najskuteczniej zbadać opinię publiczną? Oczywiście można chodzić ulicą, pytając napotkane osoby, można też dzwonić pod wybrane numery telefonu lub prosić obywateli o osobistą wizytę w urzędzie w ramach wypełnienia ankiety. Jednak czy takie sposoby są skuteczne? Bardzo wątpliwe. W każdym z nich weźmie udział niewielki odsetek obywateli, nie mówiąc już o fakcie, że wielu z nich po prostu odmówi wzięcia udziału w takim przedsięwzięciu. I tu właśnie pojawia się miejsce dla ankiet internetowych.

Internet jest technologią, do której dostęp ma już znaczna część społeczeństwa. Mało tego, wiele gmin i miast udostępnia go nawet za darmo. Dlatego też każda zainteresowana osoba będzie mogła wygodnie i o dowolnej godzinie wypełnić ankietę i za pomocą jednego kliknięcia myszką przesłać ją do władz lokalnych prowadzących daną inicjatywę. Ankiety te zawierają kilka pytań tak sformułowanych, by obywatel mógł faktycznie i dokładnie przedstawić swój punkt widzenia na dany temat. A ponieważ konsultacje społeczne są procesem szerszym niż sama ankieta, taki obywatel przed wypełnieniem ankiety będzie mógł zapoznać się z informacjami dotyczącymi poruszanych kwestii. Informacje te są zazwyczaj zamieszczone na tej samej platformie internetowej.

Wypełnienie ankiety internetowej wcale nie musi okazać się ostatnim etapem konsultacji społecznych. Spośród osób, które ją wypełnili, system losuje kilka, z którymi konsultują się przedstawiciele projektu w celu zadania kilku bardziej szczegółowych pytań dotyczących poruszanych kwestii. Oczywiście wyniki ankiet są powszechnie dostępne do wglądu obywateli, a co więcej, uwzględnia się je w realizacji badanego opinią projektu.

Korzyści z zastosowania ankiet internetowych do konsultacji społecznych.

Nie bez powodu coraz więcej władz lokalnych stara się korzystać z ankiet internetowych jako narzędzia do konsultacji społecznych – między innymi jest to gmina Bobolice, która tym sposobem bada opinię społeczeństwa na temat sposobu rozwiązywania problemów społecznych oraz metod utrzymania czystości w gminie.

Ankiety internetowe w ramach konsultacji społecznych to najprostsza i najwygodniejsza forma dialogu oraz współpracy między władzami na różnych szczeblach oraz obywatelami. Jeśli tylko władze rzetelnie stworzą społeczeństwu warunki do wzięcia udziału w inicjatywie – będą ją propagować wraz materiałami na temat poruszanych problemów i technicznej strony wypełniania ankiety – można mieć pewność, że znaczna część obywateli weźmie udział w inicjatywie. Za pomocą takich ankiet można łatwo trafić nie tylko do osób zaangażowanych w politykę i sprawy społeczne, ale także do tych, dla których kwestie lokalne wydają się mało istotne. Wszystko dlatego, że dostęp do ankiet jest prosty i powszechny, a wypełniając ją nie trzeba mieć kontaktu z urzędnikami. Swoją opinię można wyrazić w dowolnym czasie – nawet w środku nocy. Co więcej, można spokojnie zastanawiać się nad każdym pytaniem ujętym w ankiecie, zapoznając się jednocześnie z materiałami dostarczonymi przez władze lokalne – ankieta nie jest przecież na czas.

Obsługa ankiet internetowych do konsultacji społecznych jest przystępna dla każdego.

Wypełnienie ankiety internetowej jest procesem prostym i przystępnym dla każdego. Informacje na temat poruszanego problemu oraz wsparcie techniczne zawsze można znaleźć na stronie internetowej, na której ankieta została umieszczona. Co więcej, dzięki zastosowanej technologii RWD ankietę można przeczytać i wypełnić przy pomocy dowolnego urządzenia łączącego się z Internetem – nie tylko komputera i laptopa, ale też tabletu, smartfonu czy iPhona (bez względu na zainstalowany system operacyjny).

więcej na temat wykorzystania ankiet online podczas konsultacji społecznych: http://etechnologie.pl/aktualnosci/ankiety-internetowe/

Licencja: Creative Commons
0 Ocena