Ubiór sportowy może pełnić najróżniejsze funkcje. Jedną z najważniejszych jest – a w zasadzie powinno być – zapewnianie odpowiedniego poziomu komfortu, ponieważ również od tego zależy osiąganie doskonałych wyników w każdej dyscyplinie.

Data dodania: 2014-05-14

Wyświetleń: 1364

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Komfort i bezpieczeństwo sportowca

Zdrowienie bierze się znikąd

Mówi się, że ruch to zdrowie, ale czy wyobrażasz sobie, w jakim stanie byłyby stopy maratończyka używającego halówek? No właśnie. A to tylko początek, ponieważ niewłaściwa amortyzacja to powód bardzo dużego obciążenia stawów, które mogą nie nadążać z regeneracją i po każdy biegu będą odrobinę bardziej uszkodzone. Z tego właśnie powodu znani producenci wprowadzają na rynek kolejne patenty, które mają chronić stawy, ale przede wszystkim zdecydowanie podnosić komfort biegacza.

Systemy Nike

System amortyzacji Nike jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najwyżej ocenianych na świecie. Jest to w gruncie rzeczy cała grupa rozwiązań zapewniających wyższą sprężystość podeszwy, a przez to zdecydowanie wygodniejsze bieganie.

Trzy podstawowe rozwiązania to rodzina Nike Air: poduszka klasyczna Nike Air, poduszka gazowa Air Max (obejmująca całą podeszwę) oraz Nike Zoom Air (znacznie cieńsza od poprzednich, przez co stopą lepiej wyczuwa się podłoże). Dzięki warstwie powietrza pomiędzy dwoma warstwami tworzącymi podeszwę nie ona ulega zgnieceniu i zachowuje wysoką elastyczność, tym wyższą, że Nike stosuje nowoczesne sprężyste materiały, zamiast tworzyw stosowanych w butach niższej klasy.

Inne systemu amortyzacji stosowane przez Nike to Shox, czyli poliuretanowe kolumny wewnątrz podeszwy – działają jak sprężyny, dodając impetu, ale chroniąc przed silnym uderzeniem w podłoże – Lunarlon (pianka dużo lżejsza od standardowego Phylonu, ale ukształtowana anatomicznie, aby poprawić podparcie stopy, a także Nike Free, czyli technologia, dzięki której w butach biega się tak, aby wykorzystać ułożenie bosej stopy. W czasie biegania boso stopa ustawiana jest inaczej, o wiele korzystniej w porównaniu w ustawieniem uzyskiwanym w klasycznych butach sportowych, stąd też właśnie tak duży sukces tego systemu.

Systemy Adidas

Adidas, w przeciwieństwie do swojego głównego rywala, skupia się na wykorzystaniu fizyki w biegu oraz naturalnego ułożenia stopy. Systemy takie jak Torsion, AdiWEAR czy Bounce zwiększają komfort, ale przede wszystkim przyczyniać się mają do maksymalizacji efektywności każdego wybicia. W przypadku systemów Adidas komfort jest następstwem wykorzystania podstawowych zasad fizyki.

W butach Adidas stosuje się również systemy amortyzujące, jednak inne niż poduszki gazowe Nike. Adidas stawia na wykorzystanie wysokoelastycznych materiałów, które wykorzystuje w systemach adiPRENE, adiPRENE+ oraz BOOST.

Inne technologie

Często największym wrogiem biegacza jest pogoda. Jest jednak na to doskonała rada. Bardzo znany materiał Gore-Tex (w butach Nike) oraz nieco mniej znany, ale równie skuteczny, climaPROOF (w butach Adidas, często w połączeniu z systemem cyrkulacji powietrza climaCOOL) oraz kilka pokrewnych technologii u innych producentów, to rozwiązanie wielu problemów związanych z niedogodnymi warunkami atmosferycznym. Dzięki stosowaniu specjalnych membran zatrzymujących wodę ciekłą, ale przepuszczających parę wodną, biegacz może liczyć na komfort, jakiego tradycyjne poszycia butów nie dają. Podobne materiały zresztą wykorzystywane są także przy produkcji odzieży.

Po co to wszystko?

Nowoczesne technologie ułatwiają życie. Dzięki innowacyjnym materiałom zmniejszone zostało ryzyko kontuzji spowodowanej głównie silnymi uderzeniami stopy o podłoże. Systemy komfortu odpowiadają także za maksymalizację siły wybicia, dzięki czemu bieganie staje się nie tylko łatwiejsze, ale i przyjemniejsze.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena