"To miasto warte jest niewątpliwej uwagi. Ma swój niepowtarzalny koloryt, który sprawia, że w sposób szczególny wyróżnia się na mapie Rzeczypospolitej"- Prezydent Miasta Krakowa Andrzej Gołaś.

Data dodania: 2014-05-12

Wyświetleń: 1180

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

       Niewątpliwie Kraków jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Liczne rzesze turystów, tylko potwierdzają tezę, ze Kraków jest wyjątkowym miastem. Właśnie w Krakowie znajduje się m.in. Wawel - siedziba i miejsce koronacji polskich królów, kościół Mariacki z przepięknym ołtarzem Wita Stwosza, największy rynek w Europie, dzielnica Kazimierz, w przeszłości będąca odrębnym miastem oraz najstarsza uczelnia w Polsce – Uniwersytet Jagieloński ze sławnym Collegium Maius. Do dzisiaj kultywowane są krakowskie tradycje, będące atrakcją dla przebywającego w Krakowie turysty: Rękawka, Emaus, harce Lajkonika, wybór Króla Kurkowego. Możemy się udać na spacer po słynnych plantach, wyjść na Kopiec Kościuszki, Piłsudskiego, Wandy czy Kraka.

 

      W pobliżu można znaleźć wiele równie ciekawych miejsc do zwiedzania: Wieliczka - z unikatową na skalę światową kopalnią soli i Wadowice - rodzinne miasto Jana Pawła II, Papieża Polaka. Niedaleko Krakowa znajduje się także Oświęcim, były obóz zagłady, bolesna pamiątka przeszłości. Turyści przebywający w Krakowie zachęceni widokiem Tatr, które w bezchmurne dni można zobaczyć ze wzgórza wawelskiego mogą pojechać na wycieczkę do Zakopanego. Większość turystów zagranicznych przyjeżdżających do Polski zwiedza właśnie Kraków, przyciągający ich bogactwem, na które złożyły się wieki historii, dorobek kulturalny i naukowy oraz niepowtarzalne zabytki architektury. Ze względu na swe niezwykłe walory został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i otrzymał zaszczytny tytuł jednego z dziewięciu Europejskich Miast Kultury w roku 2000.

 

      Historia miasta Krakowa jest niezwykle bogata. Nazwa miasta Kraków pochodzi według tradycji od imienia Kraka, legendarnego księcia słowińskiego lub może wodza, który założył swój gród na Wawel –skalistym wzgórzu wznoszącym się nad korytem Wisły. Pierwsza pisemna wzmianka o Krakowie zachowała się w opisie podróży kupca arabskiego Ibrahima z 965 roku. Był już Kraków zapewne wtedy grodem o nie małym znaczeniu; o jego rozwoju decydowało dogodne położenie na szlakach komunikacyjnych i handlowych. Na terenie Krakowa archeologowie odkryli ślady pobytu człowieka ze starszej epoki kamiennej. Wykopaliska potwierdzają też istnienie na tych terenach kolejnych kultur. W X wieku na Wawelu wznosił się już warowny gród. Z mityczno – legendarnego okresu, utrwalonego w ludowych podaniach, między innymi o Krakusie i Wandzie pozostał materialny ślad w postaci kopców ziemnych, symbolicznych grobowców usypany przez lud ku ich czci.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena