Wybierając router trzeba zwrócić uwagę na siłę jego sygnału, bezpieczeństwo oraz niezawodność. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, takie jak stworzenie odrębnej sieci dla gości czy też „kontrolę rodzicielską”, ograniczającą dzieciom dostępu do niektórych treści Internetu. Spójrzmy również na cenę – gdyż nie zawsze jest nam potrzebny superszybki modem o… superwysokiej cenie.
Możliwości i funkcjonalności
To, co kiedyś było luksusem, za który trzeba było płacić, staje się standardem. Możemy więc kupić router pracujący w dwóch pasmach: standardowym 2,4 GHz i dodatkowym 5 GHz, tzw. Dual Band. Takie rozwiązanie gwarantuje nam zawsze większy komfort. Pasmo 5 GHz sprawdzi się przy wymagającej rozrywce i streamingu, a 2.4 GHz podczas standardowego korzystania z zasobów Internetu. Dodatkowo, kanały pasma 2.4 GHz, nachodzą na siebie, przez co może dochodzić do zakłócania sygnału. Router z opcją Dual Band pozwala przełączyć się na alternatywne pasmo.
Dzisiejsze routery posiadają przynajmniej jeden port USB Host, dzięki czemu do routera podpiąć można dysk przenośny i udostępnić jego zawartość w sieci lokalnej. Pozwala to również na podpięcie drukarki USB do routera i udostępnienie jej wszystkim działającym w sieci komputerom. Standardem staje się także wsparcie dla technologii sieciowej DLNA. Rozwiązanie to pozwala współdzielić multimedia w ramach domowej sieci.
Routery i bezpieczeństwo
Nowe routery wspierają uważany za bezpieczny protokół WPA2, który pozwala szyfrować sieć na potrzeby sieci domowej. Większość producentów oferuje tę możliwość w standardzie, jako ustawienie domyślne.
Współczesne modele modemów pozwalają na ustawianie blokad i ograniczeń. Możemy zdefiniować listę dopuszczalnych adresów MAC, wydzielić dodatkową sieć Wi-Fi dla gości. W sklepach znajdziemy też routery z możliwością ustawienia „kontroli rodzicielskiej”.
Zasięg routerów
Wśród routerów wyróżniamy dwa rodzaje – urządzenia z antenami zamocowanymi na stałe oraz te z antenami wymiennymi. Większość routerów ma anteny montowane na stałe. W ich przypadku im więcej jest anten, tym wyższa siła sygnału.
Druga grupa routerów jest mniej liczna. Pozwalają one natomiast wymieniać anteny na mocniejsze i w ten sposób zwiększać zasięg sieci Wi-Fi. W domach o kilku kondygnacjach lub w dużych mieszkaniach, lepiej sprawdzi się dodatkowy repeater Wi-Fi, służący do wzmacniania sygnału. Siła sygnału zależy również od urządzeń klienckich, czyli na przykład kart sieciowych w komputerach.
Rozwój oprogramowania i niezawodność routera.
W przypadku routera bardzo ważne jest oprogramowanie, a więc software. Routery nie należą do sprzętów, które szybko się starzeją, jak laptopy czy smartfony. Dlatego też warto zwrócić uwagę na oprogramowanie routera i sprawdzić czy jest ono rozwijane. Pozwoli nam to korzystać z urządzenia przez wiele lat.
Z zakupem routera jest podobnie, jak z zakupem samochodu. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto zapoznać się z opiniami większej ilości użytkowników, poszukać informacji na forach i recenzji na portalach tematycznych. Dopasujmy router do wielkości mieszkania oraz prędkości internetu jaką dysponujemy lub planujemy mieć. Decydując się na Internet LTE musimy wybrać dobry i mocny router. Korzystając z wolniejszego np. 1 MB, nie ma sensu inwestować w najbardziej rozbudowany model, bo i tak nie będziemy mieć możliwości zweryfikowania jego funkcji i możliwości.