Wiosna zbliża się nieubłaganie, poprawia się pogoda, pojawia się chęć na podróżowanie – już niedługo zacznie się sezon wyjazdów weekendowo-urlopowych. Zachęcamy zatem do odwiedzenia miasta, które nie jest jakoś specjalnie eksponowane na turystycznej mapie Polski – Częstochowy.

Data dodania: 2014-03-24

Wyświetleń: 1403

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Częstochowa - duchowa stolica Polski

Częstochowa, znajdująca się w północnej części województwa śląskiego nad rzeką Wartą, przeciętnemu turyście kojarzy się głównie z Jasną Górą i znajdującymi się na niej klasztorem i bazyliką poświęconą Maryi. Nie da się ukryć, że dzięki temu miejscu kultu Częstochowa znajduje się w czołówce miejsc stawiających na tzw. turystykę religijną – w 2012 roku miasto to odwiedziło 3,3 miliona turystów z 74 krajów. Jednak nie samą bazyliką Częstochowa żyje – na każdego turystę czeka jeszcze sporo atrakcji.

 
Al. Najświętszej Marii Panny

Schodząc z Jasnej Góry, podążamy al. Najświętszej Marii Panny. Jest to droga, która na początku XIX wieku łączyła wzgórze klasztorne z centrum miasta. Obecnie została przekształcona w promenadę, którą otaczają reprezentacyjne budynki instytucji publicznych oraz wyremontowane klasycystyczne posiadłości miejscowych fabrykantów. Pełna rewitalizacja zapewniła odnowionej alei historyczny charakter.

Stare Miasto umiejscowione na lewym brzegu Warty jest wręcz rajem dla miłośników zabytkowej architektury i sztuki. To właśnie tam znajduje się Stary Rynek, z zabytkowym ratuszem i Muzeum Częstochowskim. Osoby interesujące się sztuką i historią mogą zobaczyć tam m.in. kolekcję militariów oraz XX-wiecznego malarstwa polskiego. Ewenementem na skalę europejską jest też Muzeum Produkcji Zapałek, otwarte w zabytkowej fabrycznej zabudowie z końca XIX wieku. O unikatowości tego miejsca stanowi fakt, że została w nim zachowana cała linia produkcyjna oraz oryginalny park maszynowy z napędem parowym, niegdyś obsługujące produkcję zapałek.

W Częstochowie można również wybrać się do nowoczesnego planetarium znajdującego się przy Instytucie Fizyki Akademii im. Jana Długosza. Jest to jedno z najnowocześniejszych planetariów w regionie, ze sprzętem porównywalnym do tego, jakie znajduje się w Pradze.

Częstochowa niezaprzeczalnie słynie ze swoich świątyń. Wielbiciele architektury sakralnej mogą zwiedzić znajdujące się w centrum miasta kościoły, jak chociażby kościół św. Zygmunta zbudowanym w połowie XIV w. Kościół św. Jakuba jest przebudowaną cerkwią św. Cyryla i św. Metodego, zbudowaną na planie greckiego krzyża w XIX wieku. Barokowy kościół św. Andrzeja i św. Barbary pochodzący z I poł. XVII wieku został wzniesiony dla potrzeb klasztornego nowicjatu. W pobliżu kościoła bije źródełko uznawane przez wiernych za cudowne. Dodatkowego uroku świątyni dodają boczne kaplice, stopniowo dobudowywane aż do niedawna.   

Źródło: turystyka.wp.pl

Licencja: Creative Commons
1 Ocena