Przyzwyczajenie jest drugą naturą – na pewno już o tym słyszałaś. Czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że przyzwyczajenie może ci też przeszkadzać? Tak jest na przykład w przypadku odchudzania.

Data dodania: 2014-03-12

Wyświetleń: 1752

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyzwyczajenie nieświadome

Organizm przyzwyczaja się do Twojej diety – tak ustawia swój metabolizm, aby do maksimum wykorzystać to substancje, które mu dostarczasz. Jak zapewne wiesz, najbardziej powszechne, uznawane za bardzo skuteczne diety, czyli na przykład dieta Dukana albo dieta kopenhaska, dość poważnie ingerują w Twoje nawyki żywieniowe. Problem polega na tym, że organizm przyzwyczajony od przyjęcia określonych substancji w konkretnej ilości, uruchomi mechanizmy, które mają mu taką możliwość zapewnić. Mówiąc najprościej, jak się da: będziesz głodna, dopóki nie zaspokoisz zapotrzebowania nie tylko na surowce energetyczne, ale także pozostałe pierwiastki czy związki chemiczne.

To właśnie takie działanie organizmu odpowiedzialne jest za efekt jo-jo. Czy jednak da się oszukać przyzwyczajenie?

Suplementem w sukurs

Ponieważ dostarczasz większości witamin, minerałów i mikroelementów razem z jedzeniem, głód jest normalną reakcją na niedobór jakiegokolwiek składnika odżywczego. Jednak w diecie chodzi o to, aby nie jeść tyle, ile zwykle. Z tej matni można wyjść dzięki suplementom diety. Ich różnorodność est ogromna, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem najbardziej odpowiedniego dla Ciebie. Są takie, które po prostu uzupełniają niedobory minerałów, nie mają jednak żadnej wartości odżywczej, więc nie mogą tuczyć, a są i takie, których jedynym lub głównym zadaniem jest usunięcie uczucia głodu bez dostarczania większych ilości witamin czy minerałów. Ten efekt osiąga się przez podanie na przykład błonnika – substancji, która znacznie pęcznieje, powodując rozciąganie ścian żołądka, co jest dla organizmu sygnałem, że należy wyłączyć ośrodek głodu.

Który suplement diety jest dla mnie?

Niemal na pewno znajdziesz na rynku suplement odpowiedni dla Ciebie. Pierwszym krokiem jednak powinno być ustalenie własnych potrzeb – jak myślisz, czy w diecie Dukana albo kopenhaskiej dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych związków chemicznych w odpowiednich ilościach? Czy dieta, którą stosujesz, może doprowadzić do niedożywienia (niedoborów pokarmowych jakiegokolwiek minerału lub typu substancji) czy może jest oparta na zasadzie racjonalnego odżywiania? W pierwszych przypadkach bez wątpienia potrzebujesz suplementów, które uzupełnią niedobory, a w drugim przede wszystkim musisz zlikwidować uczucie głodu. W obu przypadkach przydałaby się jakaś pomoc w spalaniu nagromadzonych zapasów – substancji wywołujących taki efekt jest całkiem sporo. Wiele związków chemicznych przyspiesza metabolizm, lub przestawia szlaki metaboliczne z syntezy i gromadzenia, na rozpad i wykorzystanie tłuszczu. Szczególnie w pierwszej fazie każdej diety, kiedy szybko chcesz zobaczyć efekty, tego rodzaju suplementy mogą być pomocne. Przydadzą się również wtedy, kiedy organizm, mimo zmniejszenia podaży energii, wciąż będzie starał się zachować zapasy w nienaruszonym stanie.

Zadbaj o równowagę

Każda dieta jest dość poważną ingerencją w homeostazę, czyli biologiczną równowagę organizmu. Sprowadza się nie tylko do zmiany odżywiania, ale wpływa także na wszystkie inne aspekty działania organizmu, dlatego tak ważne jest wsparcie naturalnych, korzystnych procesów biologicznych. Stymulantami i regulatorami homeostazy mogą być związki zawarte w suplementach. Pamiętaj jednak, że niewłaściwie stosowane, mogą one przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, dlatego, jeśli nie masz pewności, jakie suplementy są dla Ciebie odpowiednie, skonsultuj się z dietetykiem.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena