Często wśród właścicieli sklepów internetowych panuje błędne przekonanie, że należy wystawić towar i czekać aż się sprzeda, jeśli nie, przecenić. Trudniej jest dostrzec inne możliwości skutecznego wpływania na klienta w przypadku sprzedaży internetowej, bo ma ona inną specyfikę, niż sprzedaż tradycyjna. Jednak możliwości takich jest wiele.

Data dodania: 2014-03-09

Wyświetleń: 1506

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybór platformy 

Niewątpliwie pierwszym i podstawowym zadaniem przy tworzeniu sklepu internetowego jest wybór platformy. Tutaj oczywiście możemy skorzystać z własnego rozwiązania, ale również mamy do dyspozycji całkiem sporą paletę rozwiązań komercyjnych. Wśród których możemy wybrać sklep darmowy np. dodawany do usługi dostępu do internetu dla firm lub stworzone głównie pod kątem dużych sklepów popularne platformy, na przykład Shopper. Pytanie jest takie - czy jest nam potrzebne droższe oprogramowanie? Czy będziemy korzystać z jago dodatkowych funkcji lub co zyskamy w zamian za poniesienie dodatkowych kosztów? Warto sprawdzić na ile dana platforma będzie zintegrowana lub możliwa i możliwie prosta do integracji z pozostałymi naszymi systemami, chociażby systemem kasowym. Jeżeli zlecamy komuś wybór oprogramowania do obsługi naszego sklepu - uważajmy. Możemy tutaj wyobrazić sobie sytuację, w której to firmy oferujące swoje oprogramowanie, rozpoznawszy sytuację, mogą osobie, która będzie dla nas przeprowadzać analizę rynku i wybierać platformę w miękki sposób zaoferować osobiste profity.

Sklepy tematyczne

Nie odkryjemy Ameryki stwierdzeniem, iż w ówczesnych czasach szybko na znaczeniu przybierają sklepy ściśle tematyczne, np. sklep rowerowy, sklep z parasolkami etc. Klienci wręcz pożądają takich sklepów. Dlaczego tak jest? Oczywiście jest to sprawa złożona i zapewne wymagałaby też po części analizy psychologicznej. Niewątpliwie znaczenie mają tu m.in.: prestiż, stanowienie oferty specjalistycznej lub wrażenia takiej oferty, fachowego doradztwa oraz łatwość promocji na portalach tematycznych. W takim przypadku skupiamy się na ściśle określonej dziedzinie. Poruszając się w interesującej nas tematyce możemy: umieszczać linkowane artykuły, prowadzić tematycznego bloga, organizować spotkania ze specjalistami lub autorytetami w danej dziadzinie. Przykładów sklepów tematycznych na Polskim rynku jest coraz więcej i coraz więcej firm ma po kilka takich sklepów, zamiast jednego z szeroką ofertą. Widać, to się opłaca. Istotnym zagadnieniem wydają się być koszty. Opłata za jeden sklep, a opłata za kilka może stanowić sporą różnicę. Jednak, gdy pracujemy na swoim oprogramowaniu lub korzystamy z tanich albo darmowych platform, koszty niekoniecznie muszą być wyższe lub dużo wyższe. Zawsze warto w tej ocenie zestawić koszty z zyskami. 

Sprzedaż 

Sprzedaje się, czy sprzedajemy? To jest sedno sprawy. Na to pytanie musimy znać jedyną prawdziwą odpowiedź i podczas prowadzenia sklepu internetowego cały czas powinniśmy o tym pamiętać i kształtować tą świadomość wśród swoich współpracowników. Samo też zawsze się coś sprzeda, ale przecież nie o to nam chodzi. Chyba każdy się zgodzi, że najgorszym rozwiązaniem w przypadku sklepu internetowego jest podział czynności na wystawianie produktów i ,ich przecenianie, gdy się nie sprzedają lub niekiedy, co gorsza, w reakcji na przeceny konkurencji (tzw. wtórność). Można na początek przyjąć prostą zasadę, że zanim przecenimy dany produkt, popełniajmy trzy działania poprzedzające. Możliwych działań jest mnóstwo. Przykłady znajdziemy w literaturze przedmiotu z zakresu marketingu, podejrzymy zarówno u konkurencji, jak w codziennym życiu, ale nade wszystko zalecam korzystanie z pomysłów autorskich. Jednym z przykładów na zwiększenie sprzedaży sklepów ze sprzętem elektronicznym jest telefonowanie do klientów, którzy zakupili aparat fotograficzny i proponowanie im karty pamięci w promocyjnej cenie. Nadto możemy tworzyć gazetki reklamowe, korzystać z darmowych funkcji oprogramowania, takich jak rozsyłanie newsletter-a. 

Pozycjonowanie 

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć jak istotne jest to, aby nasz sklep www po wpisaniu interesującego nas słowa w przeglądarkę internetową, np. google pojawił się na jak najwyższej pozycji. Proste, ale jak zrobić, aby tak było? Właśnie, tutaj zaczynają się schody, no może tylko schodki... Nie dysponując odpowiednimi narzędziami i możliwościami w tym zakresie zadanie to może okazać się dla nas karkołomne, przerosnąć nas lub być nadmiernie czasochłonne. Bywa, że frazy są zbyt popularne, a tym samym zbyt trudne do wypozycjonowania samemu. Nic to. Na rynku jest bardzo wiele specjalistycznych firm zajmujących się pozycjonowaniem. 

Jak znaleźć dobra firmę pozycjonującą www? 

Gdzie szukać takich firm? No a właściwe, czy szukać? Ba, zapewniam, że takie firmy same będą nas szukały, a nawet „nękały” e-mailami, telefonami i Bóg wie czym jeszcze. Jedni nam zaoferują pozycjonowanie na więcej fraz, inni pobieranie opłat za wynik, a nie za czynność. Jedni krótsza umowę, drudzy dłuższą. Jedni będą dzwonić w marcu, inni w kwietniu. Więc musimy najdokładniej jak potrafimy określić swoje potrzeby. Spisać kryteria, czyli to, co nas interesuje, zdecydować, ile i jakie frazy oraz jaką pozycje w wyszukiwarce chcemy osiągnąć. Kolejną kwestią jaką powinniśmy się zainteresować jest sposób w jaki będziemy monitorować wyniki (np. możemy postawić wymóg specjalnej aplikacji do sprawdzania). Przygotowane zapytanie ofertowe wysyłamy jednocześnie do wybranych firm, następnie oferty porównujemy i wybieramy tą najbardziej wpisującą się w nasze potrzeby. Nigdy nie dajmy się wciągać w akwizycję , namawianie przez telefon itp. 
Jeśli mamy trochę pojęcia o pozycjonowaniu lub chcemy trochę takiej wiedzy powziąć, co nie jest ultra trudne i czasochłonne, możemy również zwrócić uwagę na możliwość uzyskania informacji (np. jako jedno z kryteriów wyboru firmy) jakimi metodami odbywa się pozycjonowanie. Może to być przydatna wiedza w kontekście ewentualnej późniejszej zmiany firmy pozycjonującej. Jak wiadomo niektóre metody pozycjonowania mogą być efektowne krótkoterminowo, lecz równocześnie niekorzystne, a wręcz niekiedy destrukcyjne w długoterminowej strategii pozycjonowania. 

Osadzenie sklepu internetowego w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa 

Często na założenie sklepu internetowego decyduje się podmiot działający na rynku sprzedaży stacjonarnej. Wówczas, oprócz organizacji technicznej, takiej jak, chociażby synchronizacja nowego oprogramowania z pracującym już w naszej firmie, istotne staje się odpowiednie umiejscowienie działu internetowego w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa. Załóżmy, że mamy kilka sklepów stacjonarnych. W takiej sytuacji rozsądne wydaję się umiejscowienie działu sprzedaży internetowej trochę powyżej działów sprzedaży stacjonarnej lub przynajmniej na równi. Powodów jest kilka, choćby ten najbardziej prozaiczny - dział internetowy będzie „zabierał„ produkty ze sklepów stacjonarnych i nie może tu być miejsca na negocjację, czy to nasz sklep ma oddać dany towar, czy inny sklep. Decyzje pracownika sklepu internetowego muszą być ostateczne i wiążące. Również należy pamiętać o finansowym aspekcie tego umiejscowienia w strukturze, jak również o odpowiedniej strategii motywacyjnej pracowników, jednak to opowieść na osobny temat.... Musimy również zdefiniować i ukształtować sposób komunikacji, głównie między sklepem internetowym a sklepami stacjonarnymi, tak żeby nie było niedomówień i nieporozumień. Nie potrzebujemy przecież kształtowania relacji międzyludzkich w naszej firmie poprzez konfrontacje osobowości. Potrzebujemy jako wyznacznik określić tu jasne, zrozumiałe i egzekwowalne zasady.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena