Na rozmaitych akwenach wodnych pojawia się coraz więcej małych łodzi typu katamaran, które powoli wypierają łodzie o klasycznej konstrukcji. Niewątpliwie fakt ten wzbudza ciekawość i rodzi pytania. Co to? Dlaczego? Czy lepsze? Wiec spróbujmy się pokrótce przyjrzeć tej konstrukcji.
W odróżnieniu od tradycyjnej konstrukcji zaletą katamaranu jest duża stateczność poprzeczna, która powoduje zmniejszenie oporu hydraulicznego. Umożliwia to osiągniecie większych prędkości niż w przypadku jednostek jednokadłubowych podobnej wielkości. Stosunkowo płytkie zanurzenie umożliwia żeglugę na płytkich wodach. Dla użytkowników liczy się również odczuwalny komfort i stabilność. Dwukadłubowce z natury rzeczy maja większą odporność na wypadanie przez burtę.
Niestety konstrukcje typy katamaran obarczone są również wadami, takimi jak większa podatność na wywracanie przez dziób – co dotyczy głównie małych jednostek regatowych.
O wrażenia praktyczne zapytaliśmy członka Zarządu Legnickiego WOPR Pana Grzegorza Jaworskiego, który miał okazję przetestować jedną z najbardziej innowacyjnych pozycji na rynku Smartcat - jest to sprzęt idealny do rekreacji i wypoczynku na wodzie. Lódź jest przede wszystkim wyjątkowo bezpieczna i stabilna. Oferuje przy tym wyjątkowe doznania z pływania. Jej największą zaletą jest możliwość użytkowania jej z silnikami elektrycznymi lub spalinowymi do 12KM bez żadnych uprawnień.
Ze względu na przystępne ceny, nie tylko wyspecjalizowane ośrodki wypoczynkowe zaopatrują się w łodzie typu katamaran, ale również osoby indywidualne. Dla nich z kolei bardzo duże znaczenie ma niska waga i mobilność, na przykład możliwość szybkiego i łatwego złożenia oraz przetransportowania autem. Oczywiście o wszystkie te aspekty zadbali konstruktorzy. Co ciekawe, w przypadku mini katamaranu Smartcat możliwe jest indywidualne dobranie wersji kolorystycznej oraz wyposażenia dodatkowego zgodnie z potrzebami klienta.