Podział na strefy
Zasadnicze prace związane z urządzaniem każdego wnętrza powinny rozpocząć się od przygotowania projektu, w którym zostaną wydzielone wszystkie najważniejsze strefy pomieszczenia. W przypadku łazienki należy wydzielić dwie podstawowe strefy, funkcjonalną oraz wypoczynkową. Pierwsza określa tą część pomieszczenia, w której wykonywane są czynności sanitarne, natomiast druga właściwa jest przede wszystkim łazienkom dużym, gdzie zmieści się nie tylko większych rozmiarów wanna, ale też inne sprzęty sprzyjające relaksowi. Wyodrębnienie zasadniczych stref sugeruje już pewne rozwiązania, które mogą być zastosowane, a czasami nawet są konieczne ze względu na wielkość pomieszczenia czy jego kształt. W przestronnych wnętrzach wyznaczone strefy i miejsca rozmieszczenia sprzętów łazienkowych mogą być rozdzielone ściankami, w małych natomiast najważniejsze jest praktyczne rozmieszczenie urządzeń zachowaniem niezbędnej wokół nich przestrzeni. Funkcjonalny projekt aranżacji łazienki musi uwzględniać instalację, dlatego najlepiej, aby był on przygotowywany jeszcze przed jej doprowadzeniem. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas ma ona znaczący wpływ na planowany wystrój.
Zasady rozmieszczenia urządzeń i sprzętów
W strefie funkcjonalnej znajdują się przede wszystkim umywalka i prysznic, z których korzysta się każdego dnia. Dlatego powinny być one łatwo dostępne, podczas gdy reszta urządzeń może znajdować się w dalszej części łazienki. Konieczne jest oddzielenie strefy funkcjonalnej, z której korzysta się nawet kilka razy w ciągu dnia, od strefy wypoczynkowej, gdzie najważniejsza jest estetyka, ale i swoboda mające duże znaczenie dla właściwego relaksu. Wszystkie urządzenia sanitarne, bez względu na strefę, w której się znajdują, muszą być usytuowane w odpowiednich odległościach, aby zapewnić swobodne z nich korzystanie.
Obok takich urządzeń jak wanna, umywalka czy prysznic, w każdej łazience musi znaleźć się miejsce na pralkę. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczanie jej w części narożnej pomieszczenia lub we wnękach. Dzięki temu można praktycznie zagospodarować przestrzeń znajdującą się nad nią, montując na ścianie półki na środki czystości. Warto wykorzystać każde miejsce w łazience, zwłaszcza tej małej, gdzie często nie zmieszczą się tradycyjne meble. Wówczas doskonałym rozwiązaniem mogą być właśnie półki nad pralką, wanną czy pod umywalką. Również grzejnik rurkowy może pełnić dodatkową funkcję wieszaka na ręczniki kąpielowe.
Ponieważ łazienka jest miejscem, gdzie gromadzi się duża ilość wilgoci, najlepszym materiałem wykończeniowym jest kamień lub płytki ceramiczne. Jeśli projekt przewiduje zastosowanie drewna, koniecznie musi być ono odpowiedniego gatunku poddanego właściwej impregnacji. Materiał wykończeniowy może być jednolity dla całego pomieszczenia, ale doskonałym rozwiązaniem jest pewne jego zróżnicowanie, które pozwoli wyodrębnić najważniejsze strefy wyznaczone w łazience. Nie należy jednak wprowadzać zbyt dużo barw, aby zachować spójność aranżacji. Warto też pamiętać o kolorystyce, która powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. W przestronnych wnętrzach można zastosować barwy ciemniejsze, podczas gdy małe wymagają jasnych. W tym przypadku doskonale sprawdzają się też lustra, które optycznie powiększają.
Dodatkowym akcentem podkreślającym te miejsca może być również oświetlenie, które zawsze powinno być mocniejsze w strefie funkcjonalnej. Obok oświetlenia ogólnego, w okolicy lustra i umywali powinno znaleźć się punkowe.
Przygotowując projekt wnętrza łazienki, nie tylko planuje się strefy i rozmieszczenie urządzeń. To również czas na poszukiwanie rzeczy odpowiadających przyjętej aranżacji. Znacznym ułatwieniem w poszukiwaniu urządzeń, sprzętów i mebli jest możliwość przeglądania ofert sklepów online. Dzięki temu łatwo i szybko można odnaleźć to, co jest niezbędne dla idealnej aranżacji łazienki.