Wielu z nas używa na co dzień w pracy lub dla celów osobistych najbardziej popularne medium jakim jest Internet. Przeglądanie witryn, edytowanie, dodawanie postów na portalach społecznościowych – codzienność. Jednak czy zdajemy sobie sprawę jaką pracę muszą spełnić serwery obsługujące nasze codzienne polecenia i zadania na witanych internetowych?

Data dodania: 2014-01-30

Wyświetleń: 1148

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

64_server

Serwer WWW to wirtualna przestrzeń wydzielona z serwera dedykowanego, w obrębie której uruchomionych jest kilkanaście programów zapewniających ciągłość usług internetowych, dzięki czemu każda strona internetowa może być stale obecna w sieci. Jeśli posiadasz stronę WWW czy to firmową czy do celów prywatnych - o części tych programów, nawet możesz nie mieć pojęcia. Tobie bowiem provider oferujący hosting WWW dostarcza specjalistyczny panel do zarządzania dzierżawioną przez Ciebie przestrzenią, dzięki której możesz konfigurować swoje konta pocztowe, konta ftp i strony www. Ma być łatwo, tanio i bezpiecznie.

Tymczasem za to, że możemy w prosty sposób zarządzać swoją przestrzenią dyskową odpowiada wiele specjalistycznych i bezpiecznych skryptów, które po zainstalowaniu tworzą specjalistyczne serwery, dzięki którym Ty możesz z łatwością wykonywać różne nieskomplikowane czynności w internecie (zarządzanie systemem treści, dodawanie obrazów itp.) . Część z nich zapewnia poprawne wyświetlanie się witryn internetowych (serwery bazy danych, serwery nazw np. BIND, Apache, php, serwery FTP), inne odpowiadają za poprawne działanie poczty (np. posfix, sendmail, devcot), powstrzymywaniu spamu oraz wirusów, które mogą docierać na Twoją skrzynkę wraz mailami. Wszystko doskonale zabezpieczone, bez obawy, że Twoje usługi mogą nagle przestać działać.

Korzystanie z popularnych portali społecznościowych czy innych tego typu witryn nie zobowiązuje nas do posiadania specjalistycznej wiedzy na temat działania usług typu hosting WWW oraz pozostałych programów działających na serwerze. Obecnie na dzień dzisiejszy nawet jeśli mamy swoją własną - małą stronę internetową – nie musimy znać szczegółów pracy serwerów wirtualnych. Sytuacja natomiast zmienia się wtedy, gdy np. nasza witryna służy nam jako podstawowe narzędzie pracy – wtedy warto zdobyć więcej wiedzy na temat serwerów wirtualnych w celu dopasowania odpowiednich rozwiązań, tak aby dany serwer spełniał wszystkie nasze oczekiwania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena