Nie wszyscy wiedzą, że zabiegi aromaterapeutyczne stosowane mogą być nie tylko w salonach masażu, ale także w niektórych hotelach. Dzięki aromaterapii odprężasz nie tylko swoje ciało, ale również duszę. Stajesz się zrelaksowany i pełny energii.

Data dodania: 2014-01-22

Wyświetleń: 1219

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety nie wszystkie hotele dysponują odpowiednim sprzętem, dzięki któremu specjalne olejki eteryczne mogą być wprowadzone do organizmu.


Aromaterapia wywodzi się z medycyny naturalnej, znanej od setek lat. Stosowana była już w starożytnym Egipcie do pielęgnacji ciała, ale również do konserwacji zmarłych. W technice tej wykorzystuje się wyjątkową moc olejków eterycznych uzyskanych drogą ekstrakcji odpowiednich części roślin. Substancje aktywne zawarte w olejkach dostają się do ciała pacjenta poprzez skórę lub drogi oddechowe. Można zastosować różne techniki w zależności od wyposażenia hotelu. Do najczęstszych należą: inhalacje, masaże relaksacyjne i kąpiele.


Inhalacje można wykonywać podczas zwyczajnego masażu odprężającego pacjenta. Wystarczy do specjalnych kominków aromaterapeutycznych dodać odpowiedni olejek rozcieńczony z wodą. Ciepło świeczki podgrzewa wodę, a przyjemny zapach uwalnia się dzięki temu do wdychanego powietrza. Można również do oliwki do masażu dodać kilka kropli olejku i poprzez dotyk połączony z technikami relaksacyjnymi wpłynąć pozytywnie na organizm. Dobrym pomysłem jest połączenie sauny z aromatyzowaniem powietrza. Zauważono właśnie, że lepszy efekt przynosi rozpylanie ekstraktów roślinnych w wyższej temperaturze. Ciepło generowane przez saunę pomaga w uspokojeniu organizmu, a dołączenie odpowiednich kompozycji zapachowych w zależności od stanu emocjonalnego klienta wzmaga ten proces. Dodatkowo taki zabieg korzystnie wpływa na płuca i układ oddechowy, dlatego też coraz częściej w wielu zespołach spa i wellness można spotkać tę metodę.


Ekstrakty roślinne rozcieńcza się najczęściej z wodą w odpowiednich proporcjach. Tak przygotowana mieszankę umieszcza się w pojemniku nad źródłem ciepła. Innym sposobem jest polewanie kamieni znajdujących się w górnej części pieca w saunie fińskiej. W czasie polewania gorących kamieni powstaje para, która we właściwy sposób utrzymuje mikroklimat w pomieszczeniu. Najczęściej w saunie używa się olejków: eukaliptusowy, geraniowy, lawendowy, różany, melisowy i sosnowy. Melisa, lawenda i geranium uspokajają organizm, a eukaliptus i sosna udrażniają drogi oddechowe. Obecnie można kupić gotowe mieszanki zapachowe do sauny.


Innym sposobem na ukojenie organizmu są kąpiele aromaterapeutyczne. Do ciepłej, ale nie za gorącej wody dodaje się kilka kropli olejku zapachowego. Następnie klient wchodzi do wody i samodzielnie delikatnie masuje swoje ciało, wprowadzając się w stan głębokiego odprężenia. Nie należy podczas kąpieli używać środków myjących. Nie można także łączyć więcej niż pięciu olejków, ponieważ wpłynęłoby to negatywnie na ludzki organizm. Po takim zabiegu nie należy myć ciała, gdyż substancje lecznicze zawarte w olejkach działają jeszcze przez kilka godzin.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena