Specjalistyczne maszyny, na których polega wiele dziedzin gospodarki, występują w wielu odmianach. Ludzie, chcąc na nich oszczędzać, często decydują się na wybieranie tańszych opcji, jednak czy warto?

Data dodania: 2014-01-15

Wyświetleń: 933

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Hydraulika Siłowa - czy warto oszczedać?

Rozwój infrastruktury drogowej, rolnictwa i budownictwa stwarza coraz to większe zapotrzebowanie na specjalistyczne maszyny. Większość odbiorców wciąż zwraca największą uwagę na cenę, jednak czy warto? Taki maszyny powinny być przede wszystkim nowoczesne i niezawodne, ale również łatwe w obsłudze z szybkim serwisem oraz dostępnością do części zmiennych. Obcinanie kosztów może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Spotkałem się z wieloma przypadkami, gdzie klienci szukając jakiejś maszyny czy komponentu starają się wybrać jak najtańsze rozwiązanie, zazwyczaj nie poświęcając zbyt dużej ilości czasu na sprawdzenie powodów tak niskiej ceny danego towaru. Wielkie maszyny przemysłowe pracują często na pełnych obrotach przez wiele godzin. I kiedy coś się uszkodzi, to każdy dzień przestoju maszyny, zwłaszcza przy dużych inwestycjach  budowlanych, wiąże się z wysokimi kosztami. Oczywiście nie da się znaleźć urządzenia w 100% niezawodnego, chcąc nie chcąc problemy ze sprzętem występują i występować będą, ale przy dobrym doborze komponentów i odpowiedniej analizie, można je zmniejszyć do minimum.

Dlatego trzeba się poważnie zastanowić, czy warto w tej kwestii oszczędzać. Rynek wciąż jest dominowany przez konsumentów którzy szukają bardziej rzeczy tanich niż dobrych. Oczywiście, każdy by chciał, żeby towar który kupuje był  tani i dobry, ale nie zawsze tak się dzieje. Byłem świadkiem przypadku, gdzie najpopularniejszy produkt z danej dziedziny był najlepiej sprzedawany, tylko dlatego, że był najtańszy. Najlepiej sprzedawany był jednak tylko w teorii, gdyż w 7 na 10 przypadków, produkt szybko się psuł i zdenerwowani klienci żądali zwrotu pieniędzy. Działa to negatywnie dla każdej strony, gdyż sprzedawca traci zaufanie i wiarogodność wobec klienta. A nieszczęśliwy nabywca, dostaje towar który działa kiepsko, albo szybko się psuje, co zazwyczaj powoduje utraty zysków dla obu stron.

W przypadku jednak ciężkich, ogromnych urządzeń trzeba wziąć jeszcze jeden czynnik pod uwagę – bezpieczeństwo. Awaria lub usterka, może w tym przypadku prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji w wyniku których ucierpieć może człowiek.

Najczęstszym jednak problemem intensywnie pracujących maszyn, jest zbyt wysoka temperatura pracy oleju hydraulicznego. Olej w wysokiej temperaturze traci swoje właściwości, powodując powstawanie przecieków, zacieranie się elementów, niszczenie uszczelnień i zwiększa się ryzyko kawitacji tj. gwałtowana przemiana oleju z formy ciekłej w formę gazową pod wpływem zmniejszenia ciśnienia. Elementem najbardziej narażonym na uszkodzenia są siłowniki , a to dlatego, że maja bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym.

Dlatego też trzeba się zastanowić, czy warto oszczędzić na jakimś komponencie? Oczywiście, że tak, ale nie można tego robić na szybko, będąc kuszonym niską ceną danego produktu. Towary dobrych i znanych producentów, często można znaleźć w bardzo przystępnych cenach. Można tez zasięgnąć rady specjalistów, podzwonić po sklepach i się popytać. Dobrym rozwiązaniem jest też przeprowadzenie własnego poszukiwania w Internecie, pod kątem ocen danych produktów przez profesjonalistów (opinie użytkowników, tez mogą być pomocne, jednak są one coraz mniej znaczące, biorąc po uwagę fakt, że każdy laik może wypowiedzieć swoje zdanie). Czasem jednak zdarzają się komponenty które muszą działać „na medal” – w takim przypadku lepiej zainwestować w nie trochę więcej i być spokojnym co do ich pracy.

Licencja: Creative Commons