Zgodnie z prastarą zasadą, nie to ładne, co ładne, tylko to, co się komu podoba, ale wybór kolczyków to coś trudniejszego niż tylko pokazanie, które z dostępnych w sklepie są najładniejsze. Przecież wyboru dokonujemy z uwzględnieniem najróżniejszych czynników: jakości wykonania, uniwersalności, użytych materiałów czy wreszcie ceny.

Data dodania: 2014-01-09

Wyświetleń: 1611

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kolczyki – podstawowe zasady wyboru

W przypadku biżuterii artystycznej jednego producenta, trudno jest przyjąć jakość wykonania jako kryterium wyboru. Pamiętaj, że kolczyki srebrne autorskie to w większości wyroby wykonywane w całości ręcznie – nie ma więc możliwości, aby dwa komplety były identyczne. Mogą być prawie nierozróżnialne, ale wszystko, co wykonywane jest ręcznie, jest niepowtarzalne. To oznacza także, że prawy kolczyk od lewego będzie się różnił. Bardzo często będą to różnice tak małe, że nie będą w ogóle widoczne i to jest zdecydowanie znak wysokiej jakości. Takie kolczyki srebrne są godne uwagi. Im bardziej skomplikowany wzór i im bardziej wymagająca metodą zostały wykonane kolczyki, tym trudniej jednak będzie o idealną zgodność obu sztuk. Nie przejmuj się tym – biżuteria autorska to dzieło sztuki, którego urok polega między innymi na tym, że nie jest ona idealna (na tym w tym przypadku polega perfekcja – paradoksalnie).

Nie każde kolczyki będą zasługiwały na miano uniwersalnych: kolczyki złote z brylantami raczej nie będą pasowały do codziennego ubioru (podkreślmy – raczej, bo nie ma oczywiście żadnej żelaznej zasady), a kolczyki srebrne z kamieniami szlachetnymi o mniejszej wartości, na przykład szafirami lub cyrkoniami niezbyt często pasują do najbardziej ekskluzywnych sukni wieczorowych (znowu – niezbyt często, a nie nigdy). Podobnych zasad można by było mnożyć setki, w zależności od materiałów, technik wykonania czy nawet wielkości i kształtu kolczyków. Oczywiście jedyną radą, która ma charakter mniej więcej uniwersalny jest ta, że najbardziej uniwersalne są kolczyki średniej wielkości, wykonane z materiałów o średniej wartości. Ale kto by chciał być przeciętny? Nie o to przecież chodzi. Wybieraj więc takie kolczyki, które w miarę dobrze pasują do zawartości twojej szafy. Z drugiej jednak strony – być może właśnie szukasz czegoś tylko na specjalne okazje?

Co można powiedzieć na temat materiałów? Ogólnie rzecz biorąc, i kolczyki złote, i srebrne, mają mniej więcej te same wady: są wrażliwe na detergenty, nieodporne na ścieranie (złoto i srebro to miękkie metale), a jeśli mają oprawione kamienie, to pod nimi mogą zbierać się drobne zabrudzenia. Pamiętaj, że kruszec, z którego wykonane są kolczyki, powinien być jak najczystszy – mniejsza zawartość zanieczyszczeń w stopie to mniejsza podatność na oddziaływanie różnych szkodliwych substancji (samo srebro i złoto to metale nieaktywne, obniżenie wartości estetycznej to wina dodatków w stopach). Jeśli chodzi o kamienie czy dodatki do stopów, tutaj trudno o tak jednoznaczne wskazówki, tym bardziej że biżuteria artystyczna często korzysta z materiałów niekonwencjonalnych.

Postaraj się nie brać pod uwagę cen, chyba że po to, aby wykluczyć niewiarygodnie tanie sztuki biżuterii. Jeśli coś wygląda na podejrzanie tanie, to prawdopodobnie nie jest warte nawet połowy swojej ceny. Piękne kolczyki autorskie ze srebra lub złota to spory wydatek – niestety ich produkcja zajmuje sporo czasu, a i materiały do tanich nie należą. Najważniejsze jednak jest, abyś wybierała taką biżuterię, która ma dla ciebie dużą wartość, a nie tylko taką, która po prostu dużo kosztuje. Wybieraj zawsze tak, abyś była zadowolona i pamiętaj, że uniwersalne rady są dobre w większości przypadków, ale nigdy żadna z nich nie jest prawdziwa w każdym przypadku.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena