Wydaje ci się, że postawione w tytule tekstu pytanie jest czymś banalnym? Otóż właśnie nie. Cena biżuterii, zwłaszcza biżuterii artystycznej, jest taka, jaka jest, z kilku powodów. Chciałbym ci o tym opowiedzieć, żebyś umiał wybierać to, co najlepsze i najpiękniejsze oraz miał świadomość, że nic nie dzieje się bez przyczyny.

Data dodania: 2013-12-31

Wyświetleń: 1589

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlaczego biżuteria jest droga?

Podstawową cenę można ustalić, jeśli po prostu weźmiesz kolczyki srebrne czy co tam aktualnie masz pod ręką, zważysz i przeliczysz według aktualnego kursu srebra (czy innego kruszcu, w zależności od tego, czy ważysz złoto czy srebro, to oczywiste). Zejście poniżej tej ceny raz, że kiepsko świadczyłoby o rozsądku producenta, a dwa, że byłoby nawet sprzeczne z kilkoma przepisami prawa. Mniejsza o to – cena surowca to bowiem tylko jeden z wielu czynników wpływających na cenę całości.

Biżuteria srebrna kolczyki srebrne autorskie, pierścionki na zamówienie, broszki, wisiorki itd.) jest wykonywana z wykorzystaniem bardzo pracochłonnych technik. Niewiele elementów się tutaj odlewa, a właśnie odlewanie jest najtańszą metodą ze wszystkich. Zamiast tego używa się między innymi filigranowania i innych technik, które wymagają nie tylko wiedzy, cierpliwości i kwalifikacji, ale przede wszystkim olbrzymiej ilości czasu. Przygotowanie pary kolczyków trwać może nawet do kilkunastu godzin, a praca jest droga. To drugi, bardzo ważny czynnik, który decyduje o tym, że biżuteria artystyczna nie jest tania. Choć nazywa się to potocznie „robocizną”, słowo „rzemiosło” zdecydowanie lepiej oddaje charakter wykonywanej przez jubilera-artystę pracy. Mozolne składanie i zaplatanie drucików wymaga anielskiej cierpliwości i pewnej ręki.

Jest też trzeci ważny czynnik decydujący o cenie biżuterii. Biżuteria autorska na przykład jest kilka razy droższa, niż wynikałoby to z ceny materiału i pracy. To koszt luksusu. Biżuteria artystyczna jest dobrem luksusowym, jak na pojedyncze elementy (ewentualnie krótkie serie) przystało. A coś, co ma być luksusowe, nie może być tanie. Ta sama zasada dotyczy willi, jachtów i pierścionków: gdyby były tańsze, stałyby się powszechne, a wtedy już nie ma mowy o żadnym luksusie. Cena luksusu czasem stanowi nawet kilkadziesiąt procent wartości przedmiotu. Oczywiście jeśli połączysz perły ze złotem albo drogie kamienie szlachetne z platyną, ceną podstawowa też wzrośnie, ale cena luksusu cały czas pozostanie duża, a nawet może rosnąć.

Jeśli zdecydujesz się na zakup luksusowej biżuterii artystycznej, z pewnością pojawią się u ciebie wątpliwości odnośnie do ceny. Pamiętaj jednak, że kupując „srebrne” kolczyki za dziesięć złotych, otrzymujesz produkt wart właśnie 10 złotych. Poniżej pewnego poziomu cenowego zwyczajnie nie da się zejść. Za to wybierając dobrą biżuterię, z pewnością kupisz coś, co przez lata będzie świetnie wyglądało, dodawało ci uroku i jedynie zyskiwało na wartości. Tak z biżuterię jest od tysiącleci, a jeśli dasz się nabrać na srebro za złotówkę, nie miej do mnie pretensji: rzeczy dobre nigdy nie bywają tanie. W przypadku biżuterii, jeśli coś wydaje cię się zbyt tanie, to najpewniej jest zbyt tanie. Nie łudź się, że oto przed tobą największa okazja wszech czasów. 

Licencja: Creative Commons
1 Ocena