Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym? Założę się, że tak. Ludzie często próbują dociekać, kim tak naprawdę są. A gdybym powiedział, że to, kim jesteś, nie ma dużego znaczenia? Oczywiście nie mówię tego w złym kontekście. Jednak, co innego ma większe znaczenie.

Img

To, kim chcesz być ma znaczenie, a nie to, kim jesteś. Inspiracją i przemyśleniami do tego wpisu były dla mnie słowa, których autorem jest Neal Donald Walsch a brzmią one tak: 

Najgłębszym sekretem jest to, że życie nie polega na odkrywaniu, ale na tworzeniu. Nie odkrywasz siebie, tylko tworzysz siebie. W związku z tym nie staraj się dowiedzieć, kim jesteś, staraj się dowiedzieć, kim chcesz być. 

Przeszło Tobie to przez myśl?

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ określając, kim chcesz być, tworzysz siebie, o czym mówią powyższe słowa. Pracujesz nad sobą, masz zamiar być dzień po dniu coraz to lepszą osobą i kreujesz lepszą wersję siebie. To jest rozwój. Wizja, która popycha Ciebie cały czas naprzód w akcie tworzenia. Pragnienie stania się tym, kim naprawdę chcesz się stać. Życie to ciągły rozwój. Wszystko, co nas otacza rozwija się i rośnie, więc progres jest widoczny we wszystkim. Jest to cechą natury i jest to jak najbardziej prawidłowe. Naturalnym prawem jest wzrost i ewolucja. Jeśli coś staje w miejscu, nie rozwija się dalej, oznacza to cofanie. To stagnacja, która prowadzić będzie do regresu. Jak to się mawia, kto stoi w miejscu ten się cofa. Te słowa idealnie oddają opis tej sytuacji. Dlatego warto żebyś zastanowił się, kim tak naprawdę chcesz być a nie dociekał niczym Sherlock Holmes, kim jesteś. 

Skupiając się na próbowaniu dowiedzenia się, kim jesteś, nie tworzysz siebie, tylko koncentrujesz się na tym, co już jest. To nie jest rozwój. Takie podejście nie pomaga zrobić kolejnego kroku naprzód, wręcz przeciwnie, sprawia, że stajesz w miejscu i za niedługi czas się cofniesz. To tak jakby wybudować fundament domu, stać i cały czas dociekać, czym on jest. Przyznasz, że to bez sensu? Fundament to fundament, ma swoje miejsce i zadanie, które spełnia, a żeby dom powstał trzeba zająć się resztą a nie dumać na tym, co już jest, czyli fundamentem. Trzeba budować i stworzyć dom. A po zbudowaniu zawsze będzie w nim coś do zrobienia. Ogród, altanka, zapewne rozbudowa domu za jakiś czas, remont, nowe meble itd. itp. Analogicznie można odnieść to do tego, o czym piszę. O ciągłej pracy nad sobą. Ciągłym rozwijaniem i udoskonalaniem. Budowaniem jak najlepszej wersji siebie. Jak widzisz nie warto tracić czasu i energii na stanie w miejscu, ponieważ zmarnujesz i czas i własny potencjał, który pozostanie niewykorzystany. Jeśli do tej pory próbowałeś dowiedzieć się, kim naprawdę jesteś, to zostaw to i określ, kim naprawdę chcesz być. Masz niebywałą okazję dokonywania zmian w życiu, więc skorzystaj z niej zamiast stać w miejscu. 

To kim właściwie chcę być? 

Zadaj sobie to pytanie. Zaakceptuj to, kim jesteś dzisiaj, ze wszystkimi swoimi wadami oraz zaletami i rusz w drogę. Twoje zalety będą Ciebie wspierać natomiast wady pokażą, nad czym trzeba popracować. Też okażą się pożyteczne. Idź i twórz siebie. To najlepsze, co możesz zrobić dla siebie, otoczenia i świata, stawać się z każdym dniem coraz lepszym sobą. Twoje życie leży w Twoich rękach, więc zdecyduj, kim chcesz być. Zadbaj o własny rozwój.

Licencja: Creative Commons