Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w styczniu 2013 stopa bezrobocia w Polsce była na poziomie 14,2%. Dzisiaj wynosi już tylko 13% w skali kraju, ale sytuacja wygląda różnie w poszczególnych województwach.

Data dodania: 2014-01-04

Wyświetleń: 968

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Największe spadki nie zawsze oznaczają największą liczbę miejsc pracy, ale w całej Polsce odnotowano zmiany na plus. Zobacz, jak wygląda sytuacja w twoim regionie.

Rynek pracy to skomplikowana machina, na którą składa się wiele czynników. Oprócz rozwoju małych i dużych przedsiębiorstw w obrębie niektórych województw, w ostatnim czasie zwiększyło się także samozatrudnienie. Jednocześnie Polacy nadal są skłonni podejmować pracę bez podpisania umowy i zapominają o konieczności wyrejestrowania się z urzędów.

Mimo wielu czynników zaciemniających obraz zatrudnienia w Polsce, GUS regularnie śledzi zmiany na rynku pracy i jak wynika z najnowszych statystyk, stopa bezrobocia w kraju spadła o ponad jeden punkt procentowy. Na mapie województw różnice na poziomie spadków wahają się od 1 do 2,6%.

Mocni i stabilni

Najmniejsze zmiany odnotowały województwa śląskie i mazowieckie. Bezrobocie w okolicach Warszawy wynosi równo 11%, a w ciągu całego roku spadło o jeden punkt. To może niewiele, ale przy tak dobrej sytuacji na rynku pracy nie należało spodziewać się wielkich zmian. Podobnie jak na Mazowszu, większych problemów z zatrudnieniem nie było także na Śląsku. Tam bezrobotni to tylko 11,1% społeczeństwa i nie odnotowano dużego spadku stopy bezrobocia.

Małe różnice - duże zmiany

Urzędy pracy w Wielkopolsce, Małopolsce i Podlasiu wyrejestrowały w ciągu ostatniego roku równo 1% bezrobotnych. Z tego wyniku najbardziej cieszą się bezrobotni w podlaskim, bo na początku roku bez pracy pozostawało tam aż 15,6% mieszkańców. Dziś – tylko 14,6%. To nie rewelacyjny wynik w skali Polski, ale jest szansa, że w 2014 statystyki się poprawią.

O odrobinę lepiej wygląda sytuacja w lubelskim, gdzie bezrobotnych zostało już tylko 13,2%. Spadek z 15% w styczniu 2013 można uznać za zadowalający. Podobnie zachowywała się stopa bezrobocia w woj. łódzkim, gdzie względem początku roku odnotowano 1,1% różnicy. Takie same zmiany miały miejsce w świętokrzyskim, gdzie o zatrudnienie walczy obecnie 15,8% mieszkańców.

Wyniki z Opolszczyzny, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Są powody do radości. W województwach opolskim i lubuskim odnotowano 1,7% spadek stopy bezrobocia, co plasuje oba regiony na trzecim miejscu pod względem najbardziej znaczących, pozytywnych zmian na rynku pracy w Polsce. Znalazła się też praca w kujawsko-pomorskim, gdzie dziś jest o 1,6% bezrobotnych mniej niż na początku roku. Niestety, ogólna sytuacja regionu nie jest najlepsza, bo pracy nadal szuka tam blisko ⅕ mieszkańców.

Największe spadki bezrobocia w Polsce

Najkorzystniejsza sytuacja na rynku pracy panuje w zachodnio-pomorskim. Tam stopa bezrobocia spadła w ciągu ostatniego roku aż o 2,6%. To najlepszy wynik w całej Polsce. Na drugim miejscu znalazło się  województwo warmińsko-mazurskie, ze spadkiem 2,1% . To bardzo dobra wiadomość, zważywszy na fakt, że ten region zajmuje jednocześnie niechlubne, pierwsze miejsce na liście zagrożonych największym bezrobociem. Blisko 20,3% mieszkańców Warmii i Mazur ma problemy ze znalezieniem stałego zatrudnienia.

Licencja: Creative Commons